Poutní cesta Říp-Blaník, 4. etapa

Blaník Poutní cesta Říp-Blaník, 4. etapa
Čas jízdy/chůze
23.5 h
Vzdálenost
76 km
Převýšení
700 m
Povrch
Polní cesta

Před mnoha staletími dal pohled z hory Říp praotci Čechovi naději na budoucnost Čechů. Po mnoha stech kilometrech chůze konečně viděl v krajině pod horou domov. V každodenním shonu zapomínáme, jak krásná je česká země a jak nenahraditelný domov je. Pojďte si to připomenout. Během téměř 300 kilometrů po cestách, stezkách a pěšinách vás ve své náruči uvítá Podblanicko s tajemnou památnou horou Blaník ve svém srdci.

Poutní trasa Říp-Blaník je rozdělena do čtyř etap: Říp-Libušín, Libušín – Svatý Jan pod Skalou, Svatý Jan pod Skalou – Kamýk nad Vltavou a Kamýk nad Vltavou – Blaník.

Krajem blanických rytířů prochází 4. etapa poutní cesty. Jejím tématem je poznání vlastní hodnoty.

Vyrážíme

1.

Kamýk nad Vltavou a Svatý Jan

Z Kamýka nad Vltavou vás trasa poutní cesty povede na Sedlčansko, přes vesnici Brzina do obce Svatý Jan s kostelem sv. Jana Nepomuckého s relikviářem ukrývajícím ostatky světce.  

2.

Zvěřinec

Na Zvěřinci pobýval Mistr Jan Hus poté, co musel v roce 1412 odejít z Prahy. Zříceninu si zamiloval také básník Karel Hynek Mácha. Se studenty na Zvěřinec vyrazil poprvé v roce 1829. Poté se sem vracel sám a několikrát zde přespal. 

3.

Miličínský lev

Jaké je nejslavnější české zvíře? Přece Miličínský lev! Strážce a ochránce české země, který, až bude nejhůř, svým řevem probudí blanické rytíře. Vydejte se po naučné stezce Čeňka Kraupnera a přiložte ucho ke kamennému tělu. Slyšíte? Lev se sice proměnil v kámen, podle pověsti však jeho srdce tluče dál.

Blaník Miličínský lev
4.

Kaple sv. Vojtěcha Větrov u Votic

Poutní kaple sv. Vojtěcha stojí na vrcholu hory Větrov u Votic. Ochutnejte vodu z nedaleké studánky, o níž se traduje, že má léčivou a zázračnou moc.

Blaník Kaple sv. Vojtěcha Větrov u Votic
5.

Zlatodůl Roudný

Jak dnes vypadá ve své době nejvýnosnější zlatodůl Rakouska–Uherska?  Místo, kde se zlato těžilo už ve středověku? Odhaduje se, že Roudný vydal zhruba 7 tun zlata.  A další blýskavý kov pod povrchem stále čeká… Naučná stezka Zlatodůl Roudný vás provede minulostí před sto lety největšího a nejmodernějšího evropského dolu na zlato.

Blaník Zlatodůl Roudný
6.

Rozhledna Velký Blaník

Kdo nebyl na Blaníku, jako by nebyl. Po výšlapu na památnou horu vás uvítá dřevěná rozhledna Velký Blaník ve tvaru husitské hlásky. Výstup na věž čítá 107 schodů a odměnou vám bude náramný výhled do podblanické krajiny takřka z ptačí perspektivy.

Blaník Rozhledna Velký Blaník

Informace

Adresa

Cesta Česka

E-mail
renata.vanvleet@cestaceska.cz

Další výlety pro vás