Blaník - Podblanický koloniál - Regionální značka Kraj blanických rytířů
KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt ®

Regionální značka

Mýty opředená hora Blaník, která dala celému kraji jméno, se stala jedním z českých národních symbolů. Kousek místní legendy, nápaditost, zručnost a kvalitu najdete v každém z regionálních výrobků Kraje blanických rytířů. Místní původ výrobku, ale také jeho kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí garantuje značka KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt®.

Kdo může žádat o regionální značku? 


O značku KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt® mohou požádat velké i malé firmy, živnostníci a dokonce i fyzické osoby nepodnikající z území v hranici působnosti MAS Blaník, MAS Posázaví a MAS Voticko. 

Značku uděluje Český svaz ochránců přírody Vlašim ubytovacím a stravovacím službám a také třem typům výrobků a produktů:

  • Potraviny a zemědělské produkty - např. mléko, sýry, maso, ryby, pečivo, obiloviny, ovoce, zelenina, víno, nápoje (šťávy a mošty), med apod.
  • Řemeslné výrobky a umělecká díla - např. výrobky ze dřeva, skla nebo papíru, slaměné ozdoby, krajky, šperky, keramika, nábytek, upomínkové předměty, pohlednice, publikace apod.
  • Přírodní produkty – např. lesní plody, léčivé byliny, čaje, extrakty z rostlin pro kosmetické účely, kompost apod.

Kromě výrobků je značka udělována také stravovacím a ubytovacím službám se vztahem k regionu a jeho tradicím.

Místním živnostníkům, zemědělcům, malým a středním firmám značka přináší  konkurenční výhodu a zvýšení odbytu, propagaci a reklamu, ale i možnost vzájemné spolupráce s ostatními držiteli značky.

Blaník - Podblanický koloniál - Regionální značka Kraj blanických rytířů

Jak požádat o regionální značku? 


Jestliže na území Podblanicka, Posázaví nebo České Sibiře provozujete ubytovací či stravovací služby nebo vyrábíte výrobky, přesvědčte se, zda splňujete certifikační kritéria. 

Certifikační kritéria

Pokud splňujete certifikační kritéria, stačí vyplnit žádost o značku.

Žádost o značku

Vyplněnou žádost zašlete na adresu

Český svaz ochránců přírody Vlašim
Pláteníkova 264
258 01 Vlašim

K žádosti pro výrobky je nutné přiložit také vzorek výrobku. Pokud jej nemůžete nebo nechcete zaslat spolu s žádostí, můžete se domluvit na jiném způsobu předání.

Případné dotazy zodpoví koordinátorka značky 

Eva Albertová
t: 602 665 410
e: produktyKBR@csop.cz

Po schválení  žádosti certifikační komisí vám bude udělen certifikát, který vás opravňuje k užívání značky na dobu 2 let. Po jejím uplynutí můžete podat žádost o bezplatnou obnovu značky.

Registrační poplatek

Držitelé regionální značky


Značkou KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt® se může pyšnit čtyřicet výrobců - pěstitelů, chovatelů, řemeslníků. Potřebujete brambory, med, máte chuť na marmelády nebo hledáte něco originálního? Inspirujte se:

Regionální výrobci

Blaník - Podblanický koloniál - Marmelády Šafránka

Kde nakoupit? 

U většiny regionálních výrobců můžete využít prodej tzv. ze dvora. Na prodej regionálních výrobců se specializuje hned několik provozoven v regionu. Kde dobře nakoupíte?

Prodejny regionálních výrobků


 

Blaník - Podblanický koloniál - Prodejci