Blaník Běhej bojiště Jankov památník
Sveď svou bitvu s kilometry

Běhej bojiště Jankov

Proběhni krajinou, kde před takřka čtyřmi sty lety zatočilo v bitvě u Jankova kolo fortuny s dalším osudem novověké Evropy.

Proběhni krajinou, kde před takřka čtyřmi sty lety zatočilo v bitvě u Jankova kolo fortuny s dalším osudem novověké Evropy.

Ať už patříš mezi dálkoplaze, lampiony, kocháčky nebo teď vůbec nevíš, o co běží, ale rád bys běhat začal, zkus se postavit kilometrům v místech, kde duněla děla a řinčely zbraně v největším a nejkrvavějším střetu třicetileté války - bitvě u Jankova. Neboj, krev nepoteče, pot ale stříkat může. Záleží na tom, jakou trasu si vybereš.

Naplánuj si svoji běžeckou bitvu v nitru Čech!

Běhat bojiště Jankov, to je doslova generálova výzva! Naplánovali, vyznačili a otestovali jsme pro vás skoro třicet kilometrů tras vedoucích po obnovených polních cestách, mnohdy lemovaných alejemi, kolem jankovských rybníků a s malebnými výhledy nejen na památné Blaníky.

Všechny čtyři běžecké trasy vybíhají od parkoviště u památníku bitvy na Habrovce při silnici mezi Ratměřicemi a Jankovem, kde můžeš bez obav nechat zaparkovaného svého železného oře. Koukni na mapu, na lavičce nazuj tretry a můžeš letět jak dělová koule!

Jankovská trasa

Šedé meče tě povedou po okružní 4,5 kilometru dlouhé trase. Čekají tě výhledy na zvlněnou krajinu přírodního parku Džbány–Žebrák i pohodová cesta kolem rybníků Roháč a Hrad, které jsou dílem nestora Českého rybníkářství a jankovského rodáka Josefa Šusty.

Chci vyběhnout

Blaník Běhej bojiště Jankov

Skrýšovská trasa

Na 5,9 kilometrů dlouhé trati ti bude dělat společnost značení s fialovými meči. A také výhled na Velký Blaník, který ti bude doslova dýchat na záda. Nakoukneš také do zahrádek sousedů ve vesnici roku 2010, v Ratměřicích, kde se můžeš vydýchat před kostelem svatého Havla nebo u Hasičského muzea v přízemí moderní budovy obecního úřadu.

Už tam běžím

Blaník Běhej bojiště Jankov

Vlčkovická trasa

6,2 kilometrů budeš mít v nohách, pokud poběžíš za hnědými meči po Vlčkovické trase. Ta vede místy, kde císařský polní maršál Johann von Götz dopadl jak Kec u Jankova, k Vražednému rybníku (proč asi?) a ke Královně, kde tisíce zmařených životů dodnes připomíná zvláštní oboustranná kaplička.

Ukaž trasu

Blaník běhej bojiště Jankov

Zvěstovská trasa

Zdatnější běžci vsadí na růžovou. Ta provází po 10,6 kilometrů dlouhé Zvěstovské trase. Začíná pohodově, během po asfaltce lemované jednou z nejdelších lipových alejí na Podblanicku. Proběhneš kolem Hasičského muzea v Odlochovicích a po asfaltce podél lesa a potoka si to pošineš přímo ke zvěstovskému zámku. Pokud ses dosud nezapotil, výběh na Trojmezí to jistí. 

Běžím Zvěstovskou

Blaník běhej bojiště Jankov

Na co nezapomenout?

Blaník Běhej bojiště Jankov
  • Na rozdíl od generálů bitvy u Jankova netřeba mít promyšlenou taktiku, stačí jen zvolit dobré boty. Poběžíš po místních asfaltkách, lesních cestách a polňačkách.
  • Poběžíš po staletí opečovávanou a po generace předávanou krajinou, po trasách, které pro tebe společnými silami udržují obce Jankov, Ratměřice a Zvěstov. Měj stále na paměti, že běžíš historií, ale nesnaž se do ní zapsat, co si s sebou na posilněnou přivezeš, to si také odvez.
  • Běhat bez rozcvičky je jako vést bitvu bez předchozí taktiky. Přímo na místě najdeš OR kód s audio rozcvičkou císařského polního maršála Melchiora Hatzfelda, která zahřeje svaly, protáhne šlachy a rozpohybuje klouby.
  • Kdo uteče, vyhraje, ale nejdřív o tom řekne ostatním! Sdílejte s námi váš výkon a přidejte se do běžeckého klubu blanických rytířů v aplikaci Strava.

Chci se podělit o zážitek

Jak si to celé zpestřit? 

"Nemůžeš? Přidej!," říkal Emil Zátopek a pak vyhrál olympiádu. Na jankovském bojišti můžeš trénovat třeba na maraton nebo běhat jen tak, pro radost. Až se nabažíš okolní krajiny, dej si to ještě jednou. Tentokrát s příběhy z bitvy u Jankova, ušitými přímo na místa, kterými poběžíš. Na všech trasách najdeš QR kódy s audio nahrávkami, co povedou tvé kroky napříč událostmi krvavého konfliktu třicetileté války. Garantujeme ti, že tvé tempo díky nim bude vražedné a v některých místech poběžíš, jako když střelí. To vypadá na osobák…

Historické příběhy do uší pro zpestření tvého běžeckého zážitku namluvili ochotníci z Divadla Votice.