Kraj blanických rytířů - Votice
Obce a města

U nás v Kraji blanických rytířů

Prozkoumejte křivolaké městské uličky nebo staré úvozové cesty, které dříve spojovaly vesnice. Poseďte v kavárně na náměstí nebo pod lípou u kapličky. Přijměte pozvání do našich měst a obcí. 

Prozkoumejte křivolaké městské uličky nebo staré úvozové cesty, které dříve spojovaly vesnice. Poseďte v kavárně na náměstí nebo pod lípou u kapličky. Přijměte pozvání do našich měst a obcí. 

Sevřené mezi kopci, jakoby ztracené mezi poli a loukami, jsou vesničky v Kraji blanických rytířů. Z jejich návsí se k nebi zvedají věže kostelů. Tam, kde si historie dala více záležet, připomínají zašlou šlechtickou slávu venkovské zámky. A jako dříve, tak i dnes, z Kraje blanických rytířů jsou jen tři z nejznámějších měst - Vlašim, Votice a Zruč nad Sázavou.

Kraj blanických rytířů - Čínský pavilon ve Vlašimi

Vlašim

„Skvělým vzorem městům našim, právem možno zváti Vlašim,“ napsal zhruba před sto lety básník Viktor Dyk. Největší město Kraje blanických rytířů stojí za návštěvu i dnes. Známé je hlavně zámkem a zámeckým parkem – skutečným klenotem mezi evropskými romantickými parky.

Vlašimský park

Kraj blanických rytířů - klášter sv. Františka z Assisi ve Voticích

Votice

Město dominuje regionu České Sibiře, který se vyznačuje drsnějším podnebím typickým spíše pro podhorské regiony. Ve Voticích nesmíte minout zrekonstruovaný františkánský klášter a další památky, z nichž některé našly překvapivé využití.

To nej z Votic

Kraj blanických rytířů - zámek Zruč nad Sázavou

Zruč nad Sázavou

Zruč nad Sázavou s pseudogotickým zámkem jako z pohádky je s expozicí Svět kostiček a panenek, zábavně-naučnou stezkou v zámeckém příkopu a Kolowratskou věží s hravou expozicí opravdovým rájem pro děti. 

Navštivte zámek

Kraj blanických rytířů - Louňovice pod Blaníkem

Louňovice pod Blaníkem

Dějiny městyse jsou spojeny s tradicí ženského premonstrátského kláštera. A také s legendou o blanických rytířích, kteří údajně dřímají v nedalekém Velkém Blaníku. V louňovickém muzeu si prohlédněte archeologické nálezy včetně několika pokladů. 

Za poklady do muzea

Kraj blanických rytířů - Miličínský lev

Miličín

Nad rožmberským městečkem v srdci České Sibiře odpočívá na hoře Kalvárii Miličínský lev. Skalnatý útvar nápadně svým tvarem připomínající krále zvířat probudí svým řevem blanické rytíře, až bude české zemi nejhůře. 

O Miličínském lvu

Kraj blanických rytířů - Muzeum Štěpánovska Trhový Štěpánov

Trhový Štěpánov

Před třemi sty lety založený židovský hřbitov, opevněný kostel sv. Bartoloměje nebo muzeum, které vás seznámí s tím, jak žila a pracovala generace štěpánovských prababiček a pradědečků.

Do historie Štěpánovska

Kraj blanických rytířů - Růžkovy Lhotice

Čechtice

Barokní zámeček a kostel sv. Jakuba se samostatnou zvonicí jsou dominantami městyse. V nedalekých Růžkových Lhoticích navštivte venkovský zámeček. ve kterém trávil mládí skladatel Bedřich Smetana.

Smetanovy Lhotice

Kraj blanických rytířů - Včelí svět v Hulicích

Hulice

Moderní interaktivní expozice Včelí svět našla zázemí v bývalé hulické škole. Takovou, kde si budete připadat jako pilná včelka, jinde v republice nenajdete. Kousek od Hulic, přímo pod hrází vodní nádrže Švihov (Želivka) navštivte Vodní dům.

O Včelím světě

Kraj blanických rytířů - zámek Ratměřice

Ratměřice

Obejmout dva sekvojovce obrovské – největší stromy svého druhu v České republice – se můžete pokusit v zámeckém parku v Ratměřicích. Hýčkejte své chuťové pohárky v restauraci Sequoia nebo tělo v hotelovém wellness.

Více o zámku a parku

Kraj blanických rytířů - Po stopách bitvy u Jankova

Jankov

Poblíž obce byla v roce 1645 svedena jedna z největších a nejkrvavějších bitev třicetileté války – bitva u Jankova. Připomíná ji památník bitvy na Habrovce a naučná stezka Po stopách bitvy u Jankova.

Po stopách bitvy u Jankova

Kraj blanických rytířů - Muzeum venkova Kamberk

Kamberk

Se zemědělskou tradicí regionu vás seznámí kamberské Muzeum venkova. Na vlastní kůži okusíte, jak se před desítkami let sedělo našim dědečkům a babičkám ve školních škamnech.

Muzeum venkova

Kraj blanických rytířů - špýchar Olbramovice

Olbramovice

Nenechte si ujít aktuální výstavu v zrekonstruované barokní sýpce - Spolkovém domě Karla Pollaka. Kousek od Olbramovic vás se světem zvířat seznámí  Ekocentrum Čapí hnízdo. 

Olbramovický špýchar

 

Kraj blanických rytířů - Načeradec

Načeradec

Historické jádro městyse je památkově chráněné. Nejhodnotnější je kostel sv. Petra a Pavla, budova radnice se zvonicí, zámecký areál a domy, postavené ve stylu selského baroka. 

Do historie Načeradce

Kraj blanických rytířů - kostel sv. Bartoloměje Kondrac

Kondrac

Kostel sv. Bartoloměje v Kondraci patří mezi nejkrásnější a nejstarší církevní památky u nás. Už z dálky upoutají jeho kulaté věže. V areálu kostela najdete muzeum pohřebnictví, na faře se dozvíte, jak žili faráři na přelomu 19. a 20. století. 

Farní muzeum

Kraj blanických rytířů - Arnoštovice

Heřmaničky

Obec tvoří osady s půvabnými názvy jako Arnoštovice, Čišťovice, Bída, Jíví, Jiříkovec nebo Peklo. Právě okolí Pekla si pro konání dvou skautských táborů vybral spisovatel Jaroslav Foglar zvaný Jestřáb. A potok Mastník, protékající kolem Heřmaniček, vypodobnil ve svých dílech jako dravou Bobří řeku. 

Za Hochy od Bobří řeky

Kraj blanických rytířů - Neustupov

Neustupov

Z popela vstává bývalé sídlo Kašpara Kaplíře ze Sulevic, zámek v Neustupově. Za zámeckou zdí stále roste památná lípa, pod níž se podle pověsti loučil  stařičký rytíř se svými poddanými před tím, než mu kat Mydlář setnul hlavu. Tělo rytíře je pochováno ve zdejším kostele. 

Kraj blanických rytířů  -Mezno, náves v Lažanech

Mezno

Nejjižnější obec Kraje blanických rytířů obklopuje půvabná příroda pomezí středních a jižních Čech. Okolí je protkáno sítí cyklo a turistických tras. Dovedou vás například k zámku v Borotíně nebo k Miličínskému lvu. 

Kraj blanických rytířů - rotunda v Pravoníně

Pravonín

Skutečným skvostem Pravonína je jírovcová alej, která vede 300 metrů dlouhou návsí až ke středověké rotundě, kostelu sv. Jana Křtitele. Alej byla založena v 17. století místními zámeckými pány. Rotunda zde stojí o zhruba čtyři století déle. 

 

Kam dál?

Při výletech Krajem blanických rytířů budete procházet nebo projíždět množstvím městysů, městeček, vesniček, objevíte osady a samoty, ukryté v lesích nebo mezi poli. Otevřete vrata místního kostela, poseďte na návsi pod lípou nebo v hospůdce a naslouchejte místním příběhům, třeba v Keblově, Smilkově, Vojkově, Vrchotových Janovicích, Souticích nebo ve Veliši.

Pěšky, na kole i po vodě Krajem blanických rytířů