
U nás v Kraji blanických rytířů
Prozkoumejte křivolaké městské uličky nebo staré úvozové cesty, které dříve spojovaly vesnice. Poseďte v kavárně na náměstí nebo pod lípou u kapličky. Přijměte pozvání do našich měst a obcí.
Prozkoumejte křivolaké městské uličky nebo staré úvozové cesty, které dříve spojovaly vesnice. Poseďte v kavárně na náměstí nebo pod lípou u kapličky. Přijměte pozvání do našich měst a obcí.
Sevřené mezi kopci, jakoby ztracené mezi poli a loukami, jsou vesničky v Kraji blanických rytířů. Z jejich návsí se k nebi zvedají věže kostelů. Tam, kde si historie dala více záležet, připomínají zašlou šlechtickou slávu venkovské zámky. A jako dříve, tak i dnes, z Kraje blanických rytířů jsou jen tři z nejznámějších měst - Vlašim, Votice a Zruč nad Sázavou.

Vlašim
„Skvělým vzorem městům našim, právem možno zváti Vlašim,“ napsal zhruba před sto lety básník Viktor Dyk. Největší město Kraje blanických rytířů stojí za návštěvu i dnes. Známé je hlavně zámkem a zámeckým parkem – skutečným klenotem mezi evropskými romantickými parky.

Votice
Město dominuje regionu České Sibiře, který se vyznačuje drsnějším podnebím typickým spíše pro podhorské regiony. Ve Voticích nesmíte minout zrekonstruovaný františkánský klášter a další památky, z nichž některé našly překvapivé využití.

Zruč nad Sázavou
Zruč nad Sázavou s pseudogotickým zámkem jako z pohádky je s expozicí Svět kostiček a panenek, zábavně-naučnou stezkou v zámeckém příkopu a Kolowratskou věží s hravou expozicí opravdovým rájem pro děti.

Louňovice pod Blaníkem
Dějiny městyse jsou spojeny s tradicí ženského premonstrátského kláštera. A také s legendou o blanických rytířích, kteří údajně dřímají v nedalekém Velkém Blaníku. V louňovickém muzeu si prohlédněte archeologické nálezy včetně několika pokladů.

Miličín
Nad rožmberským městečkem v srdci České Sibiře odpočívá na hoře Kalvárii Miličínský lev. Skalnatý útvar nápadně svým tvarem připomínající krále zvířat probudí svým řevem blanické rytíře, až bude české zemi nejhůře.

Trhový Štěpánov
Před třemi sty lety založený židovský hřbitov, opevněný kostel sv. Bartoloměje nebo muzeum, které vás seznámí s tím, jak žila a pracovala generace štěpánovských prababiček a pradědečků.

Hulice
Moderní interaktivní expozice Včelí svět našla zázemí v bývalé hulické škole. Takovou, kde si budete připadat jako pilná včelka, jinde v republice nenajdete. Kousek od Hulic, přímo pod hrází vodní nádrže Švihov (Želivka) navštivte Vodní dům.

Ratměřice
Obejmout dva sekvojovce obrovské – největší stromy svého druhu v České republice – se můžete pokusit v zámeckém parku v Ratměřicích. Hýčkejte své chuťové pohárky v restauraci Sequoia nebo tělo v hotelovém wellness.

Jankov
Poblíž obce byla v roce 1645 svedena jedna z největších a nejkrvavějších bitev třicetileté války – bitva u Jankova. Připomíná ji památník bitvy na Habrovce a naučná stezka Po stopách bitvy u Jankova.

Kamberk
Se zemědělskou tradicí regionu vás seznámí kamberské Muzeum venkova. Na vlastní kůži okusíte, jak se před desítkami let sedělo našim dědečkům a babičkám ve školních škamnech.

Olbramovice
Nenechte si ujít aktuální výstavu v zrekonstruované barokní sýpce - Spolkovém domě Karla Pollaka. Kousek od Olbramovic vás se světem zvířat seznámí Ekocentrum Čapí hnízdo.

Načeradec
Historické jádro městyse je památkově chráněné. Nejhodnotnější je kostel sv. Petra a Pavla, budova radnice se zvonicí, zámecký areál a domy, postavené ve stylu selského baroka.

Kondrac
Kostel sv. Bartoloměje v Kondraci patří mezi nejkrásnější a nejstarší církevní památky u nás. Už z dálky upoutají jeho kulaté věže. V areálu kostela najdete muzeum pohřebnictví, na faře se dozvíte, jak žili faráři na přelomu 19. a 20. století.

Heřmaničky
Obec tvoří osady s půvabnými názvy jako Arnoštovice, Čišťovice, Bída, Jíví, Jiříkovec nebo Peklo. Právě okolí Pekla si pro konání dvou skautských táborů vybral spisovatel Jaroslav Foglar zvaný Jestřáb. A potok Mastník, protékající kolem Heřmaniček, vypodobnil ve svých dílech jako dravou Bobří řeku.

Neustupov
Z popela vstává bývalé sídlo Kašpara Kaplíře ze Sulevic, zámek v Neustupově. Za zámeckou zdí stále roste památná lípa, pod níž se podle pověsti loučil stařičký rytíř se svými poddanými před tím, než mu kat Mydlář setnul hlavu. Tělo rytíře je pochováno ve zdejším kostele.

Mezno
Nejjižnější obec Kraje blanických rytířů obklopuje půvabná příroda pomezí středních a jižních Čech. Okolí je protkáno sítí cyklo a turistických tras. Dovedou vás například k zámku v Borotíně nebo k Miličínskému lvu.

Pravonín
Skutečným skvostem Pravonína je jírovcová alej, která vede 300 metrů dlouhou návsí až ke středověké rotundě, kostelu sv. Jana Křtitele. Alej byla založena v 17. století místními zámeckými pány. Rotunda zde stojí o zhruba čtyři století déle.
Kam dál?
Při výletech Krajem blanických rytířů budete procházet nebo projíždět množstvím městysů, městeček, vesniček, objevíte osady a samoty, ukryté v lesích nebo mezi poli. Otevřete vrata místního kostela, poseďte na návsi pod lípou nebo v hospůdce a naslouchejte místním příběhům, třeba v Keblově, Smilkově, Vojkově, Vrchotových Janovicích, Souticích nebo ve Veliši.