Česká Sibiř

Blaník Česká Sibiř

Za drsnou, ale podmanivou sibiřskou krajinou nemusíte až do Ruska. Na pomezí středních a jižních Čech, sevřená městy Votice, Miličín a Sedlec-Prčice, leží horský řetězec dosahující nadmořské výšky i přes 700 metrů. Pojmenování Česká Sibiř oblast získala díky drsným klimatickým podmínkám. Zima zde bývá delší, tužší a na sníh bohatší než jinde ve vnitrozemí.

Část České Sibiře formují vrcholy Džbány a Žebrák, jejichž svahy byly vyhlášeny přírodním parkem Džbány-Žebrák. Za chráněnou lokalitu byla prohlášena přírodní památka V Olších, kde v údolí Uhádaného potoka na jaře rozkvétají tisíce bílých květů bledule jarní.

Nejen zimní radovánky na České Sibiři

Krásná kopcovitá krajina plná lesů, rybníků, luk, pastvin a polí je ideálním místem pro všechny, kdo rádi tráví volné chvíle v přírodě. Nabízí celoroční vyžití, a to jak pro pěší turisty tak cyklisty.

Českou Sibiř zkraje 20. století zpropagoval politik, novinář a spisovatel Jan Herben, který si v Hostišově u Votic nechal vystavět vilu. Hostil v ní osobnosti tehdejšího kulturního i politického života, jako byli Antonín Slavíček, Josef Suk nebo T. G. Masaryk.

Díky optimálním sněhovým podmínkám platila Česká Sibiř mezi světovými válkami za oblast vhodnou k zimním radovánkám. Když napadl sníh, votické hostince praskaly ve švech a po svazích se proháněli vyznavači běžkování, případně sjezdového lyžování nebo sáňkování.

Někdejší skokanské můstky u Miličína nebo Votic byste v současnosti hledali marně. Za to ale můžete navštívit moderní lyžařský areál Monínec u Sedlce-Prčice a sousední Ski areál Kvasejovice, nebo vyzkoušet běžkařské trasy oblasti Čertovo břemeno, která s Českou Sibiří přímo sousedí.

Mapa

GPS
49.5719731N, 14.6635375E

Informace

Adresa

Česká Sibiř
Miličín, 27 86