Miličínský lev
Jaké je nejslavnější české zvíře? Přece Miličínský lev! Strážce a ochránce české země, který, až bude nejhůř, svým řevem probudí blanické rytíře. Vydejte se po naučné stezce Čeňka Kraupnera a přiložte ucho ke kamennému tělu. Slyšíte? Lev se sice proměnil v kámen, podle pověsti však jeho srdce tluče dál.
Křížová cesta, kaple a lev
Naučná stezka Čeňka Kraupnera začíná v parku před úřadem městyse, na „Hájkově náměstí“. „Rynkem“ půjdete ke státní silnici a dále málo frekventovanou cestou ke hřbitovu. Tady se připravte na strmé stoupání na 698 m n.m. vysoký kopec Kalvárie.
Cestou budete míjet kapličky křížové cesty. Byla založena roku 1796. Tvoří ji 14 zastavení s pašijovým obrázkem ve výklenku. Původně kamenné kříže byly v roce 1914 nahrazeny kamennými kapličkami. Kříže můžete najít rozeseté po krajině v okolí Miličína.
Křížová cesta je zakončena kaplí Utrpení Páně z roku 1748. Podle pověsti ji nechala postavit bohatá rodina jako dík za znovunalezení ztraceného syna.
Lesní cesta vás povede dále ke lvu. Po pravé straně se vám otevře okouzlující výhled na Mladovožicko a Podblanicko. Ten nejvyšší kopec s rozhlednou, asi 16 kilometrů vzdušnou čarou, to je Velký Blaník s rozhlednou. Miličínský lev má sídlo blanických rytířů skutečně na dohled.
Skálu Miličinského lva tvoří sillimaniticko-biotitická pararula. Její podoba vznikla díky deskovité odlučnosti této horniny. V nedalekém bývalém lomu lze pozorovat migmatizované pararuly a migmatity. Zdá se vám to složité? Nemusí, geologické procesy, díky kterým skála vznikla, vám vysvětlí informační tabule.
Další část trasy obchází opuštěný lom na pararulu. Zpět na výchozí místo vás okružní stezka povede kolem Novoměstského rybníka a Motobistra Česká Sibiř.
Informace
Naučná stezka Čeňka Kraupnera Miličín