Vyhlídková trasa Střezimíř
Okružní vyhlídková trasa po návrších kolem malebné obce Střezimíř nabízí okouzlující vyhlídky do všech světových stran. Kochat se budete pohledy na dvojvrší Velkého a Malého Blaníku, pásmo Brd, nebo vrcholky Alp. Prohlédnete si údolí Českého Meránu, zvlněnou Českou Sibiř nebo ploché rožmberské Třeboňsko.
Nechte se zlákat kouzelnými výhledy!
Možnost dalekých rozhledů na všechny světové strany ocenili naši předci už v 11. století, kdy byla Střezimíř založena. Prvotním účelem osady bylo „střežiti mír“. Rozhledovým a signálním místem bývalo návrší u kapličky svatého Vojtěcha. I další návrší v okolí Střezimíře skýtají netušené výhledy na polovinu Čech.
Vydejte se s námi mírně kopcovitou krajinou za sedmero vyhlídkami, drobnými sakrálními památkami, alpským vzduchem a podmanivou přírodou České Sibiře.
Trasa stezky je okružní, lze ji absolvovat z kteréhokoli místa. Nechte se vést značkou s modrým psaníčkem. Orientačními body na trase jsou kromě jednotlivých vyhlídek bývalé lázně Stupčice – Střezimíř – Bonkovice – Černotice – Čmerdovka – Hatov – Dolní Dobřejov – Větrov – Střezimíř – nádraží.
Vycházíme
Vyhlídka u Lázní
Kdysi vyhlášené lázně založil v roce 1900 doktor Ladislav Krouský. Nabízely léčbu po operacích, při dně, cukrovce nebo revmatismu. Léčebné metody dr. Krouského vyhledávaly ve Stupčicích také známé osobnosti, např. básník Jaroslav Vrchlický. Nedaleko lázní se vám otevře výhled na bývalou vlakovou stanici Střezimíř, nyní železniční skanzen.
Vyhlídka u kaple sv. Vojtěcha
Zděnou kapli obdélníkového půdorysu nechal na návrší v jihovýchodní části obce postavit Matěj Kupka z Lažan v roce 1820. Interiér zdobí barokní oltář.
Z návrší, na kterém kaple stojí, dohlédnete až k husitskému městu Tábor.
Šumavská vyhlídka
Za nejzápadnější osadou Střezimíře – za Černoticemi na vás čekají výhledy na nejvyšší vrchol Blatského lesa, 1 083 m n. m. vysokou Kleť s typickým vysílačem Jižní Čechy. Dobře viditelná je pára z chladících věží jaderné elektrárny Temelín, ale i horizont Šumavy a pod ním Písecké hory.
Vyhlídka na Lipce
Z vyhlídky na Lipce přehlédnete přes historický Tábor až k rakouským hranicím. Ukáže se vám ale i hrad Borotín a Choustník, Kleť, Písecké hory, Třeboňsko a Šumava. Vlevo se vám otevře Podblanicko. Při dobré viditelnosti můžete zahlédnout i vrcholky Alp.
U odpočívadla najdete panoramatické mapy s přesným popisem míst, která jsou odtud vidět.
Vyhlídka u Čmerdovky
Nad samotou Čmerdovka na vás čeká další podmanivá vyhlídka. Odsud je jeden z nejkrásnějších pohledů na kotlinu Českého Meránu se souměstím Sedlec – Prčice v jejím středu.
Vyhlídka u altánu
Od dřevěného altánu se vám otevře sedlecká kotlina až k pásu Brd. Zahlédnout můžete miličínskou Kalvárii s legendárním lvem, Velký Blaník s rozhlednou, ale také hrady Šelmberk a Vysoký Chlumec. V ohradách můžete pozorovat koně Převalského, které v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově chová ZOO Praha. Využít můžete ohniště.
Vyhlídka Chocholoušek
Vyhlídka pod zalesněným vrchem Chocholouš (623 m n.m.) nabízí výhledy na celou obec Střezimíř. Uvidíte hasičské muzeum, kostel sv. Havla, památná lípa před ním, zámeček i kaple sv. Vojtěcha.