Za tajemnými pověstmi Voticka

Blaník Za tajemnými pověstmi Voticka
Čas jízdy/chůze
3 h
Vzdálenost
8.8 km
Převýšení
400 m
Povrch
Polní cesta

Máte rádi tajemství, záhady a pověsti? Pak se vypravte na naučnou stezku Za tajemnými pověstmi Voticka. Seznámí vás s pověstmi a příběhy, které se zde po generace vypráví. Dozvíte se, kde jsou ukryty pohádkové poklady, na jakých místech straší nebo kde hledat pramen s léčivou vodou. Stezka vás zavede i na další zajímavá místa – k poutní kapli sv. Vojtěcha, vile spisovatele Jana Herbena nebo na bývalý šibeniční vrch. 

Kilometry s aplikací i odměnou

Naučná stezka vás provede městem a jeho nejbližším okolím.  Na každém z devíti zastavení je připravena otázka nebo malý úkol pro děti. Za vyluštěnou tajenku získají děti v klášteře sv. Františka z Assisi odměnu.

Každoročně v červnu se po trase naučné stezky koná pochod. Termín akce najdete zde
 
Pokud holdujete moderním technologiím, potěší vás mobilní průvodce. Ukáže vám, jak místa, kudy budete procházet, vypadala před stovkami let. Poslechnete si pověsti vyprávěné hercem Janem Čenským a herci votického amatérského divadla.  

Vyrážíme za pověstmi

1.

Turistický rozcestník

V informačním centru na Komenského náměstí si můžete vyzvednout plánek trasy a hrací kartu pro děti. Zvládnete to ale i bez nich. Po žluté turistické značce se od turistického rozcestníku u Penny Marketu ve Voticích vydejte nejprve k bývalému pivovaru. Cesta vás povede ven z města, kolem Lidlu a státní silnice. 

2.

Studánka na Větrově

Čeká vás stoupání na Lysou. Odměnou vám bude pěkný výhled na město a okolí. Po rovince to bude jen chvíli. Při výstupu na 687 m n.m. vysokou horu Větrov si můžete odpočinout u zajímavé šestiboké otevřené kapličky, vystavěné u studánky s léčivou vodou. Vyzkoušíte, jak chutná? 

3.

Kaple sv. Vojtěcha Větrov u Votic

Poutní kaple sv. Vojtěcha stojí na vrcholu hory Větrov u Votic. Ochutnejte vodu z nedaleké studánky, o níž se traduje, že má léčivou a zázračnou moc.

Blaník Kaple sv. Vojtěcha Větrov u Votic
4.

Vila Jana Herbena v Hostišově

Přes Mysletice a Hory dojdete do Hostišova. Nenápadnou vísku si na konci 19. století vybral za letní byt novinář, politik a spisovatel Jan Herben, spolupracovník Tomáše Garrigue Masaryka. Prezident v prvních letech svého úřadu Hostišov dvakrát navštívil. 

5.

Polský vrch

Naučná stezka vás povede přes Polský vrch. Kdysi tu stávala šibenice, dnes osamělý javor. A cikánka tu prý proklela Votice i jejich obyvatele. O tom, co je na pověsti pravdy, můžete přemýšlet cestou ke klášteru sv. Františka z Assisi, kde okružní stezka končí.

Informace

Adresa

Za tajemnými pověstmi Voticka
Votice, 259 01

E-mail
infocentrum@votice.cz

Další výlety pro vás