Jihočeská trasa Svatojakubské cesty

Blaník Jihočeská trasa Svatojakubské cesty
Vzdálenost
213 km
Čas jízdy/chůze
216 h
Převýšení
300 m
Povrch
Zpevněná cesta

Věděli jste, že od Blaníku můžete dojít až do Santiaga de Compostela ve španělské Galicii? Jihočeská trasa Svatojakubské cesty (Cesty svatého Jakuba) začíná ve Vlašimi a končí po 213 kilometrech v šumavské vesnici Svatý Tomáš, na hranicích s Rakouskem. Odtud vás k hrobu svatého Jakuba Staršího čeká už jen necelých 3 000 kilometrů.

Putování pro klid duše

Pěší putování není jen reliktem minulosti a nápodobou předků, ale má smysl i v tom, že člověk se díky fyzické zátěži a překonávání nepohodlí obětuje. Tím se stává vnímavějším pro duchovní prožitky a kontakt s Bohem. Je také blíž přírodě a je schopen ji lépe vnímat.

Pokud vás trápí rozjitřené smysly a vnitřní neklid, je poutní cesta to pravé pro vaši duši!

Vycházíme!

1.

Zámek a park Vlašim

Vlašimský zámecký park je doslova klenotem mezi zámeckými parky. Nejenže patří k nejkrásnějším v Evropě, je zároveň nejstarším veřejnosti přístupným anglickým parkem u nás. Díky meandrující řece Blanici, zeleným zákoutím a dodnes zachovaným romantickým stavbám je ideálním cílem pro zamilované i rodiny s dětmi.  Muzeum Podblanicka, sídlící v zámku, je centrem poznání a kultury.

Blaník Zámek a park Vlašim
2.

Rozhledna Velký Blaník

Kdo nebyl na Blaníku, jako by nebyl. Po výšlapu na památnou horu vás uvítá dřevěná rozhledna Velký Blaník ve tvaru husitské hlásky. Výstup na věž čítá 107 schodů a odměnou vám bude náramný výhled do podblanické krajiny takřka z ptačí perspektivy.

Blaník Rozhledna Velký Blaník
3.

Kaple sv. Máří Magdalény Malý Blaník

Malý Blaník byl v minulosti nejvýznamnějším poutním místem Podblanicka. Proto by vás neměla překvapit zřícenina poutní barokní kaple sv. Máří Magdalény na jeho vrcholu. Překvapí. Už proto, o jak mohutnou stavbu jde a kolik úsilí museli naši předci vykonat, aby ji na hoře Malý Blaník postavili. Překvapí také svým romantickým vzezřením, způsobeném chátráním, trvajícím více než dvě stovky let. O nepopsatelném geniu loci, který osmiboká stavba, z níž do dnešních dnů zbyly už jen obvodové zdi, netřeba hovořit. 

Blaník Kaple sv. Máří Magdalény Malý Blaník
4.

Šelmberk a Mladá Vožice

Kraj blanických rytířů opustíte před hradem Šelmberk u Mladé Vožice. Z ochozu hradní zubaté věže se můžete ujistit, že jdete správným směrem.  Mladá Vožice vás přivítá barokním kostelem sv. Martina a nepřístupným klasicistně přestavěným zámkem. 

5.

Tábor a Klokoty

Pokračujte k Táboru, kde vás uvítá Zámek Měšice. Přestože trasa historické jádro Tábora obchází po bývalých parkánech, zajděte si trochu a navštivte historickou část Žižkova města. Potom vystoupejte k Mariánskému Poutnímu místu Klokoty.

6.

Podél řeky Lužnice

Od lávky u Harrachovky až po soutok u Týna nad Vltavou vám bude dělat společníka půvabná řeka Lužnice. Půjdete kolem zříceniny hradu Příběnice, Dobronice, kolem renesanční Bechyně a barokního zámku v Kolodějích nad Lužnicí. 

7.

Od Týna až do Rakouska

Proti proudu Vltavy dojdete až k novogotickému zámku v Hluboké nad Vltavou. Cyklostezka z Českého Vrbného vás dovede až do srdce Českých Budějovic. Trasa dále vede přes České Vrbné, Boršov, Krumlov, Frymburk do vesnice Svatý Tomáš, schované mezi šumavskými kopci. Odtud se skrze lesy propletete na hraniční přechod a budete pokračovat dál směrem na Pasov a Santiago. 

Informace

Adresa

Svatojakubská cesta
ULTREIA z.s.

E-mail
andrea.carvalho@ultreia.cz

Další výlety pro vás