S rytířem na Blaník

Blaník S rytířem na Blaník
Vzdálenost
3.4 km
Čas jízdy/chůze
1.3 h
Převýšení
226 m

Už jste byli na Blaníku? Ne? Tak je nejvyšší čas to napravit! Čeká vás výstup na památnou horu, vzývanou národními obrozenci jako symbol naděje a víry v lepší budoucnost. Slíbíme vám překrásný kruhový výhled z rozhledny ve tvaru husitské hlásky, rozpoznáte valy dávného keltského hradiště a prozkoumáte vchod do sluje, kde podle pověsti spí blaničtí rytíři. Abyste se neztratili, nechte se vést naučnou stezkou S rytířem na Blaník.

Vzhůru na Blaník!

Ačkoli se svými 638 m n.m. nepatří v porovnání s českými horami k nejvyšší, pro český národ má nepostradatelný význam. Řeč je o Velkém Blaníku, symbolu moderního českého národa. Nepřekvapí, že právě z Blaníku byl vylomen jeden ze základních kamenů pro stavbu Národního divadla. 

Památná hora je opředená spoustou zajímavých pověstí. Nejznámější je pověst o bájných blanických rytířích, kteří odpočívají uvnitř hory. Až českému národu bude nejhůře vyjedou rytíři z hory a českému národu pomohou. Ale existuje mnoho dalších pověstí o Blaníku a o setkání lidí s blanickými rytíři.

Vyrážíme

1.

Dům přírody Blaníku

Seznamte se s přírodou nejmenší chráněné krajinné oblasti Blaník a nerostným bohatstvím národního geoparku Kraj blanických rytířů. Roubenka na úpatí památné hory Velký Blaník je tím pravým místem, kde zjistit, čím se liší Velký Blaník od Malého, co tu žije a roste, kde se v minulosti těžilo zlato, nebo co je pravdy na legendě o blanických rytířích.

Blaník Dům přírody Blaníku
2.

Hravá zastavení

Cestu k rozhledně, z obou směrů zhruba dvoukilometrovou, vám zpestří 17 hravých zastavení. Dozvíte se zajímavosti nejen o Blaníku a blanických rytířích, ale také o přírodě chráněné krajinné oblasti Blaník. 

3.

Rozhledna Velký Blaník

Kdo nebyl na Blaníku, jako by nebyl. Po výšlapu na památnou horu vás uvítá dřevěná rozhledna Velký Blaník ve tvaru husitské hlásky. Výstup na věž čítá 107 schodů a odměnou vám bude náramný výhled do podblanické krajiny takřka z ptačí perspektivy.

Blaník Rozhledna Velký Blaník
4.

Slepičí skála

Naučná stezka vás zavede ke Slepičí skále, ze které byl v roce 1868 vylomen jeden ze základních kamenů pro stavbu Národního divadla. Dovede vás také k Veřejové skále, magickému vchodu do nitra hory. A narazíte i na blanického rytíře, tedy alespoň na jeho rozměrnou kamennou hlavu.

Informace

Adresa

Dům přírody Blaníku
Krasovice 19, Kondrac 258 01

E-mail
dumprirody@csop.cz

Další výlety pro vás