Vlašimským zámeckým parkem

Blaník Naučná stezka vlašimským zámeckým parkem
Vzdálenost
5 km
Čas jízdy/chůze
1.5 h
Převýšení
100 m
Povrch
Zpevněná cesta

Vlašimský zámecký park je doslova klenotem mezi zámeckými parky. Nejenže patří k nejkrásnějším v Evropě, je zároveň nejstarším veřejnosti přístupným anglickým parkem u nás. Díky meandrující řece Blanici, zeleným zákoutím a dodnes zachovaným romantickým stavbám je ideálním cílem pro zamilované i rodiny s dětmi. Provede vás jím naučná stezka. 

Nudit se nebudou ani děti. Je pro ně určeno hned několik hravých zastavení – dětské hřiště, prolézačky, dřevěné sochy nebo zážitková cesta. 

Parkem vás mohou při komentované prohlídce provést pracovníci Podblanického informačního centra. Ukáží vám i interiéry některých romantických staveb – například Čínského pavilonu nebo Starého hradu. Kdo by dával přednost adrenalinu, může si park projet v kočáře taženém koňmi nebo vyzkoušet prohlídku na elektrokoloběžkách. Po předchozím objednání v infocentru je možné zajistit piknikový koš a deku.

Vycházíme

1.

Muzeum Podblanicka zámek Vlašim

Zámek ve Vlašimi je spolu s přilehlým parkem ideálním cílem jak romantických vycházek, tak výletů za poznáním. Uvnitř zámku sídlí Muzeum Podblanicka, které nabízí hned několik zajímavých expozic. Milovníky památek a historie potěší interiéry zařízené podle vkusu posledních majitelů zámku a více než čtyři stovky exponátů mapující život na Podblanicku v dobách minulých. Další expozice jsou věnovány zámeckým parkům nebo tradici zbrojařství a střelectví.

Blaník Muzeum Podblanicka zámek Vlašim
2.

Čínský pavilon

Od zámku vás stezka povede kolem romantických staveb – Vlašimské brány, Benátské studánky, Starého hradu a perly vlašimského zámeckého parku – Čínského pavilonu.

3.

Brány, sochy, altány

Půjdete i kolem Domašínské a Znosimské brány, sochy Samsona, altánů nebo soch, lemujících břehy řeky Blanice. Vyzkoušet si můžete herní a naučné prvky na stezce. Stezka je okružní, dovede vás zpět k zámku.

4.

Podblanická galerie Vlašim

Umělci z Podblanicka vystavují společně v Podblanické galerii. Stálá expozice je umístěna v nejznámější ze vstupních bran zámeckého parku ve Vlašimi – ve Vlašimské bráně. Expozice čítá několik desítek děl podblanických umělců, interiér dále doplňují obrazy, malířské náčiní a další předměty malíře Stanislava Příhody, který zde umělecky působí. Pokud se vám obrazy budou líbit, můžete si je tu rovnou zakoupit. 

Blaník Podblanická galerie Vlašim

Informace

Adresa

Podblanické infocentrum
Zámek 4, Vlašim, 258 01

E-mail
info@vlasimskypark.cz

Další výlety pro vás