Muzeum Podblanicka zámek Vlašim

Top
Blaník Muzeum Podblanicka zámek Vlašim

Zámek ve Vlašimi je spolu s přilehlým parkem ideálním cílem jak romantických vycházek, tak výletů za poznáním. Uvnitř zámku sídlí Muzeum Podblanicka, které nabízí hned několik zajímavých expozic. Milovníky památek a historie potěší interiéry zařízené podle vkusu posledních majitelů zámku a více než čtyři stovky exponátů mapující život na Podblanicku v dobách minulých. Další expozice jsou věnovány zámeckým parkům nebo tradici zbrojařství a střelectví.

Zámecké parky a historie zámku ve Vlašimi

Expozice vás seznámí s vývojem přírodně-krajinářského parku ve Vlašimi, který patří mezi vůbec nejkrásnější evropské romantické parky. Nezapomíná ale ani na parky z okolí a představí zámecké sady Jemniště, Vrchotovy Janovice nebo Průhonice. Ochuzeni nebudete ani o dějiny vlašimského zámku.

Zrcadlo minulosti

Historická expozice s více než 420 předměty ukazuje Podblanicko jako kraj, kterým procházely jak regionální, tak české i evropské dějiny. Dozvíte se podrobnosti o každodenním životě místních obyvatel i to, jak ho ovlivňovali blanická legenda, husitské války nebo třeba třicetiletá válka.

S přesnou muškou

Expozice představuje vývoj palných zbraní od doutnákového zámku po moderní opakovačky. Zastoupeni jsou středoevropští puškaři i velcí výrobci. Mezi nimi vyniká muniční firma Sellier & Bellot založená roku 1825 a od roku 1936 sídlící ve Vlašimi.

Auerspergové

Expozice připomíná poslední držitele zámku mezi lety 1744-1945. Vezme vás na prohlídku kuřáckého salonu nebo salonu prvního premiéra Předlitavska a dlouholetého maršálka českého zemského sněmu Carlose Auersperga.

Zámecká kaple, věž, sklepení

Zámecká kaple sv. Vincence v sobě spojuje několik staletí. Štuková výzdoba vznikla kolem roku 1600, oltář v 70. letech 18. století a stropní malby v roce 1848. Manýristická nástavba věže pak nabízí výhled na město, zámek i areál parku. Expozice Tajemství sklepení vám zase přiblíží historii zámeckého podzemí, včetně legendy o pokladu Jana Vostrovce z Kralovic.

Mapa

GPS
49.7072881N, 14.8950825E

Informace

Adresa

Muzeum Podblanicka, p.o.
Zámek 1, Vlašim, 258 01