Poutní cesta Blaník–Říp, 1. etapa

Blaník Poutní cesta Blaník–Říp
Čas jízdy/chůze
9 h
Vzdálenost
30 km
Převýšení
700 m
Povrch
Polní cesta

Poznejte naši zem i sami sebe na poutní stezce spojující dva české památné vrcholy – Blaník a Říp. Putování začíná v Louňovicích pod Blaníkem, pokračuje převážně po vyznačených turistických cestách východní částí Středočeského kraje a končí na hoře Říp pod rotundou svatého Jiří.

Cesta nabízí nejen dlouhé kilometry, puchýře a chuť zahnat žízeň v hospůdkách po trase, ale i sedm etap, které vás budou vybízet k zamyšlení. Utečte od shonu a nespokojenosti všedních dnů pod ochranu hory Blaník a k symbolu domova, památnému Řípu.  

Krajem blanických rytířů vede první etapa Poutní cesty Blaník–Říp, která vás dovede z Louňovic pod Blaníkem do Českého Šternberka. Jejím tématem je rodina.

Vyrážíme

1.

Louňovice pod Blaníkem

Poutní cestu začněte u informačního centra na zámku v Louňovicích pod Blaníkem. Sledujte zelenou turistickou značku, která vás vyvede z Louňovic. Od rozcestí Mezi Blaníky sledujte dál zelenou značku k Veřejové skále. Neznačená cesta vpravo před rozcestníkem Velký Blaník vás dovede až na bájnou horu s rozhlednou.

2.

Rozhledna Velký Blaník

Kdo nebyl na Blaníku, jako by nebyl. Po výšlapu na památnou horu vás uvítá dřevěná rozhledna Velký Blaník ve tvaru husitské hlásky. Výstup na věž čítá 107 schodů a odměnou vám bude náramný výhled do podblanické krajiny takřka z ptačí perspektivy.

Blaník Rozhledna Velký Blaník
3.

Dům přírody Blaníku

Seznamte se s přírodou nejmenší chráněné krajinné oblasti Blaník a nerostným bohatstvím národního geoparku Kraj blanických rytířů. Roubenka na úpatí památné hory Velký Blaník je tím pravým místem, kde zjistit, čím se liší Velký Blaník od Malého, co tu žije a roste, kde se v minulosti těžilo zlato, nebo co je pravdy na legendě o blanických rytířích.

Blaník Dům přírody Blaníku
4.

Farní muzeum Kondrac

Nahlédněte do příbytku vesnického faráře, do doby na přelomu 19. a 20. století. Unikátní farní muzeum najdete v areálu bývalé fary, poblíž románského kostela svatého Bartoloměje v Kondraci. Bývalá márnice slouží jako expozice o historii kostela a obce. A také jako expozice o dějinách pohřbívání. 

Blaník  Farní muzeum Kondrac
5.

Zámek a park Vlašim

Vlašimský zámecký park je doslova klenotem mezi zámeckými parky. Nejenže patří k nejkrásnějším v Evropě, je zároveň nejstarším veřejnosti přístupným anglickým parkem u nás. Díky meandrující řece Blanici, zeleným zákoutím a dodnes zachovaným romantickým stavbám je ideálním cílem pro zamilované i rodiny s dětmi.  Muzeum Podblanicka, sídlící v zámku, je centrem poznání a kultury.

Blaník Zámek a park Vlašim
6.

ParaZOO Vlašim

Unikátní projekt vlašimské paraZOO vás seznámí se zvířaty, která kvůli svému hendikepu nemohou být vypuštěna zpět do volné přírody. Uvidíte vydru Kapku, mluvícího krkavce Boba, kuny Mášu a Alfréda nebo lišku Elišku, ale i černého čápa, dravce, sovy a jiná zvířata, co byla léčena v Záchranné stanici pro živočichy ČSOP Vlašim.

Kraj blanických rytířů - paraZOO Vlašim
7.

Poutní místo Hrádek u Vlašimi

Hrádek u Vlašimi je hlavním mariánským poutním místem Podblanicka. Poutní ruch je spjatý s uctíváním omilostněné gotické sochy Panny Marie Hrádecké z konce 14. století. Jde o gotickou sochu trůnící Panny Marie s Ježíškem z let 1370–1380. Skvost se stal cílem věřících prosebníků i ostatních návštěvníků.

Blaník Poutní místo Hrádek u Vlašimi
8.

Český Šternberk

Lesní cestou z Hrádku dojdete do Libže. Podchodem pod dálnicí a dále kolem Krupičkova mlýna dojdete k Brtnickému rybníku. U sochy sv. Prokopa se napojte na naučnou stezku rytíře Jana Kryštofa Šice. Projděte lesem kolem sochy sv. Vendelína a hladomorny hradu Český Šternberk až k hradu.

Dalších 160 kilometrů Poutní cesty Blaník – Říp, rozdělených do šesti etap, vede přes Sázavu Kouřim, Sadskou, Starou Boleslav a Mělník až k Řípu. 

Informace

Adresa

Cesta Česka

E-mail
renata.vanvleet@cestaceska.cz

Další výlety pro vás