Poutní cesta Blaník–Říp, 1. etapa
Poznejte naši zem i sami sebe na poutní stezce spojující dva české památné vrcholy – Blaník a Říp. Putování začíná v Louňovicích pod Blaníkem, pokračuje převážně po vyznačených turistických cestách východní částí Středočeského kraje a končí na hoře Říp pod rotundou svatého Jiří.
Cesta nabízí nejen dlouhé kilometry, puchýře a chuť zahnat žízeň v hospůdkách po trase, ale i sedm etap, které vás budou vybízet k zamyšlení. Utečte od shonu a nespokojenosti všedních dnů pod ochranu hory Blaník a k symbolu domova, památnému Řípu.
Krajem blanických rytířů vede první etapa Poutní cesty Blaník–Říp, která vás dovede z Louňovic pod Blaníkem do Českého Šternberka. Jejím tématem je rodina.
Vyrážíme
Louňovice pod Blaníkem
Poutní cestu začněte u informačního centra na zámku v Louňovicích pod Blaníkem. Sledujte zelenou turistickou značku, která vás vyvede z Louňovic. Od rozcestí Mezi Blaníky sledujte dál zelenou značku k Veřejové skále. Neznačená cesta vpravo před rozcestníkem Velký Blaník vás dovede až na bájnou horu s rozhlednou.
Rozhledna Velký Blaník
Kdo nebyl na Blaníku, jako by nebyl. Po výšlapu na památnou horu vás uvítá dřevěná rozhledna Velký Blaník ve tvaru husitské hlásky. Výstup na věž čítá 107 schodů a odměnou vám bude náramný výhled do podblanické krajiny takřka z ptačí perspektivy.
Dům přírody Blaníku
Seznamte se s přírodou nejmenší chráněné krajinné oblasti Blaník a nerostným bohatstvím národního geoparku Kraj blanických rytířů. Roubenka na úpatí památné hory Velký Blaník je tím pravým místem, kde zjistit, čím se liší Velký Blaník od Malého, co tu žije a roste, kde se v minulosti těžilo zlato, nebo co je pravdy na legendě o blanických rytířích.
Farní muzeum Kondrac
Nahlédněte do příbytku vesnického faráře, do doby na přelomu 19. a 20. století. Unikátní farní muzeum najdete v areálu bývalé fary, poblíž románského kostela svatého Bartoloměje v Kondraci. Bývalá márnice slouží jako expozice o historii kostela a obce. A také jako expozice o dějinách pohřbívání.
Zámek a park Vlašim
Vlašimský zámecký park je doslova klenotem mezi zámeckými parky. Nejenže patří k nejkrásnějším v Evropě, je zároveň nejstarším veřejnosti přístupným anglickým parkem u nás. Díky meandrující řece Blanici, zeleným zákoutím a dodnes zachovaným romantickým stavbám je ideálním cílem pro zamilované i rodiny s dětmi. Muzeum Podblanicka, sídlící v zámku, je centrem poznání a kultury.
ParaZOO Vlašim
Unikátní projekt vlašimské paraZOO vás seznámí se zvířaty, která kvůli svému hendikepu nemohou být vypuštěna zpět do volné přírody. Uvidíte vydru Kapku, mluvícího krkavce Boba, kuny Mášu a Alfréda nebo lišku Elišku, ale i černého čápa, dravce, sovy a jiná zvířata, co byla léčena v Záchranné stanici pro živočichy ČSOP Vlašim.
Poutní místo Hrádek u Vlašimi
Hrádek u Vlašimi je hlavním mariánským poutním místem Podblanicka. Poutní ruch je spjatý s uctíváním omilostněné gotické sochy Panny Marie Hrádecké z konce 14. století. Jde o gotickou sochu trůnící Panny Marie s Ježíškem z let 1370–1380. Skvost se stal cílem věřících prosebníků i ostatních návštěvníků.
Český Šternberk
Lesní cestou z Hrádku dojdete do Libže. Podchodem pod dálnicí a dále kolem Krupičkova mlýna dojdete k Brtnickému rybníku. U sochy sv. Prokopa se napojte na naučnou stezku rytíře Jana Kryštofa Šice. Projděte lesem kolem sochy sv. Vendelína a hladomorny hradu Český Šternberk až k hradu.
Dalších 160 kilometrů Poutní cesty Blaník – Říp, rozdělených do šesti etap, vede přes Sázavu Kouřim, Sadskou, Starou Boleslav a Mělník až k Řípu.
Informace
Cesta Česka