Romantické zámecké parky

Blaník Romantické zámecké parky
Vzdálenost
53 km
Čas jízdy/chůze
4 h
Převýšení
850 m
Povrch
Zpevněná cesta

Na třiapadesáti kilometrů dlouhé trase navštívíte hned čtyři zámecké parky, které většinou vznikly v romantickém období druhé poloviny 18. století. Těšit se můžete na Vlašimský park – jeden z nejkrásnějších romantických parků ve střední Evropě. Uvidíte park s rosáriem a zvěřincem na Jemništi, ratměřický zámecký park pyšnící se největšími sekvojovci v Čechách nebo turistům většinou neznámý zámecký park v Odlochovicích. 

Trasa je okružní. Ideální začátek i konec vaší cesty může být ve vlašimském zámku a parku. V Podblanickém infocentru zajistí úschovnu kol. Vy si zatím můžete prohlédnout park i zámek. 

Cyklotrasa vede po komunikacích II. a III. třídy, dbejte proto na bezpečnost.

Vyrážíme

1.

Zámek a park Vlašim

Vlašimský zámecký park je doslova klenotem mezi zámeckými parky. Nejenže patří k nejkrásnějším v Evropě, je zároveň nejstarším veřejnosti přístupným anglickým parkem u nás. Díky meandrující řece Blanici, zeleným zákoutím a dodnes zachovaným romantickým stavbám je ideálním cílem pro zamilované i rodiny s dětmi.  Muzeum Podblanicka, sídlící v zámku, je centrem poznání a kultury.

Blaník Zámek a park Vlašim
2.

Zámek a park Jemniště

Barokní zámek je obklopen původní francouzskou zahradou, která byla částečně přetvořena a rozšířena o přírodně krajinářský park. Neodmyslitelnou součástí parku je zvěřinec, ptačí voliéry i příjemná kavárna s občerstvením.

3.

Zámek a park Ratměřice

Ať už pojedete do Ratměřic z jakékoli strany, už z dálky vás budou vítat koruny dvou sekvojovců obrovských, největších stromů naší planety. Ratměřické sekvojovce sice za svými kalifornskými bratry zaostávají, ale s výškou 42 metrů a pětimetrovým obvodem patří k nejvyšším svého druhu v Čechách.  Nechal je zde v polovině 19. století jako třináctileté vysadit tehdejší majitel ratměřického panství, hrabě Otta Ferdinand Chotek. 

Blaník Zámek a park Ratměřice
4.

Zámek a park Odlochovice

Novorenesanční zámek v Odlochovicích je domovem takřka 150 lidem s postižením. Před světem a turisty ho ale rozhodně nezavírají. Nejen, že se můžete projít po udržovaném zámeckém parku a posedět v zámecké kavárně, můžete si vyzkoušet, jak se na zámku spí – ve dvou dvojlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením a společenskou místností. 

Blaník Zámek a park Odlochovice

Informace

Adresa

Podblanické infocentrum Vlašim
Zámek 4, Vlašim 258 01

E-mail
info@vlasimskypark.cz

Další výlety pro vás