Votická kopretina – Přes zámek Jemniště pod sekvoje

Blaník Votická kopretina – Přes zámek Jemniště pod sekvoje
Čas jízdy/chůze
3.7 h
Vzdálenost
48.4 km
Převýšení
790 m
Povrch
Zpevněná cesta

Světle modrá trasa vás z Votic dovede na zámek Jemniště. Prohlédnete si také nesperskou tvrz, ratměřické sekvojovce a dějiště bitvy u Jankova. Pojedete malebnou zvlněnou Podblanickou krajinou. Blaník budete mít na dohled. Trasa vede po asfaltových silnicích. 

Cyklotrasy Votické kopretiny vás provedou krajem České Sibiře. Středem putování je město Votice a z něj jako okvětní lístky vycházejí všechny doporučené okruhy, které můžete mezi sebou libovolně kombinovat, zkracovat nebo propojovat. Každá trasa nabízí několik variant, jak co do délky, tak obtížnosti. Popisujeme doporučenou, co do kilometrů a obtížnosti, střední variantu trasy. 

Součástí mapy, kterou získáte na informačním centru ve Voticích nebo v Restauraci U Modré kočky ve Voticích, je mapka Votic s detailním značením výjezdů na jednotlivé kopretiny a v textové části naleznete seřazeny podle barev okruhů všechny turistické cíle.

Vyjíždíme

1.

Votice

Výlet začněte ve Voticích, kde můžete navštívit klášter sv. Františka z Assisi, kopii Božího hrobu na bývalém františkánském hřbitově, unikátní Motýlárium se Starým sadem, vyhlídkovou věž Václavku nebo židovský hřbitov.

2.

Jemniště

Barokní sídlo rodu Sternbergů nabízí prohlídkový okruh zámeckými pokoji a kaplí sv. Josefa, procházku parkem a prohlídku zvěřince. Občerstvit se můžete v zámecké kavárně, po předchozím objednání lze zajistit piknik v parku.

3.

Špýchar Nespery

Ve středu malebné vísky Nespery stojí mezi dvěma rybníky tvrz. Pamatuje pět století. Nynější podobu získala v období baroka, kdy byla přestavěna na sýpku. Vedle tvrze je ještě patrný zbytek druhé stavby, nejspíše věže. 

Blaník Špýchar Nespery
4.

Sekvojovce v Ratměřicích

Ať už pojedete do Ratměřic z jakékoli strany, z dálky vás budou vítat koruny dvou sekvojovců obrovských, největších stromů naší planety. Ratměřické sekvojovce sice za svými kalifornskými bratry zaostávají, s výškou 42 metrů a pětimetrovým obvodem ale patří k nejvyšším svého druhu v Čechách.

Blaník Sekvojovce v Ratměřicích
5.

Památník bitvy u Jankova

6. března 1645 se u středočeského Jankova odehrála jedna z největších a nejkrvavějších bitev třicetileté války. Ve sněhu a mrazu začala chvíli po rozednění bitevní vřava, které se zúčastnilo přes 30 000 vojáků a 20 000 koní. Pro třetinu životů, jak lidských, tak koňských, to byl poslední den pozemského života.

Blaník Památník bitvy u Jankova
6.

Votice

Pokud jste nestihli prozkoumat městečko, sevřené v údolí mezi kopci, je nejvyšší čas. Kromě již zmíněných tipů můžete svlažit tělo v biokoupališti Pilař, případně si užít vyhlídky na město z Kamenné vyhlídky nebo z vyhlídky od javoru na Polském vrchu.

Informace

Adresa

Cyklozahrada Restaurace U Modré kočky
Táborská 71, 259 01 Votice

E-mail
modrakocka@atlas.cz

Další výlety pro vás