Zámek a park Zruč nad Sázavou

Blaník ekurze zámek Zruč nad Sázavou

Původně středověký hrad významného rodu pánů z Kolowrat koncem 18. století vyhořel a v 19. století byl romanticky přestavěn, čímž získal svou dnešní podobu. Nachází se uprostřed udržovaného parku, do kterého jsou zakomponovány i zbytky opevnění někdejšího hradu. Zámek nabízí hned několik expozic s interaktivními prvky pro děti i dospělé. Dozvíte se zde o historii zámku a jejich majitelů, seznámíte se s obuvnickou tradicí ve Zruči i významem řeky Sázavy a nostalgicky se ohlédnete do minulosti s historickými hrami a hračkami.

Areál zámku Zruč nad Sázavou je centrem poznání i kultury. Nabízí pestrou nabídku výukových programů pro mateřské, základní i střední školy. Na děti čeká spousta pohybových aktivit a zábavných interaktivních prohlídek, které je provedou historií sídla, rytířskými zvyky nebo proudem dějin řeky Sázavy.

TIP: V případě zájmu lze domluvit oběd ve ZRUČných dobrotách přímo na zámku. Svačinku si děti mohou sníst v zámeckém infocentru.

Výukové programy pro předškoláky

Řeka vypráví - objevování řeky Sázavy hravou formou. Formou zábavných aktivit se děti dozvědí o jejím významu, roztřídí odpadky u řeky, nebo třeba pomohou úhořům a lososům s přechodem přes jez. Domů si odnesou obrázek zaniklého řemesla na vodě. Programem provází tramp od vody.
Zámecká tajemství komorné Agáty - děti hravou formou poznávají historii a skrytá zákoutí zámku Zruč nad Sázavou. Programem provází věrná komorná Agáta. Domů si děti odnesou masku zámecké postavy.
Zručský den pro děti - žáčci se ve šlapacích autíčkách projedou na dětském dopravním hřišti, prohlédnou si zapomenuté i současné panenky, postaví si třeba domeček ze stavebnice SEVA, vyzkouší si oblečení pro princezny i rytíře a na stezce Miloty si otestují, jaké to je být rytířem. Program je vhodný také pro žáky 1. stupně ZŠ.

Výukové programy pro žáky 1. stupně ZŠ

Příběh řeky Sázavy - interaktivní objevování Sázavy žáky seznámí s významem řeky i starými řemesly na vodě. Pomocí pracovních listů se dozví zajímavosti o vodních živočiších, zjistí například, na co je potřeba zdymadlo nebo co je rybí přechod. Na rozloučenou napíší svá přání pro řeku Sázavu. Programem provází tramp od vody.
Tajemná prohlídka komorné Agáty - interaktivní prohlídka žáky seznamuje s historií zámku i jeho skrytými zákoutími. Dozví se například, co byl orchestrion, objeví, co ukrývá zámecký trezor, vyzkouší psaní husím krkem a zahrají si hru královských dětí. Programem provází komorná Agáta.

Výukový program pro 2. stupeň ZŠ a žáky SŠ

Prohlídka zámku - studenti si projdou interiéry situované do první poloviny minulého století, poslechnou si orchestrion, nakouknou do rodinné kaple a vystoupí na zámeckou věž. Během prohlídky poznají historické slohy od antiky po secesi a na prohlídku mohou ze zámeckého areálu navázat naučnou stezkou k rozhledně Babka.


Více informací včetně cen jednotlivých programů najdete přímo na stránkách zámku Zruč nad Sázavou.

Mapa

GPS
49.7444133N, 15.1016014E

Informace

Adresa

Zámek Zruč nad Sázavou
Zámek 1, Zruč nad Sázavou 285 22

Kam vyrazit v okolí