Včelí svět Hulice

Blaník exkurze Včelí svět Hulice

Unikátní interaktivní expozice umístěná v bývalé škole vychází z místní včelařské tradice a hravým způsobem za pomoci moderních technologií představuje život včelstva. Projdete se včelím úlem s obřími plástvemi, na dotykových monitorech si prohlédnete anatomii včely, zahrajete si kvíz ze života včel, nebo se zaposloucháte do zvuků úlu. Zkusíte si složit puzzle úl a otestujete pomůcky včelaře. V zahradě můžete sledovat živé včely v prosklených úlech, nebo si prohlédnete úly historické, čmelín i domek pro včelky samotářky.

Včelí svět Hulice nabízí bohatý výběr výukových programů pro předškoláky a žáky základních i středních škol. Všechny jsou vedené kvalifikovanými lektory a jejich cílem je nejen vzdělávat, ale učit lásce ke včelám a včelařské tradici. Děti si odnesou zážitek i malý dárek v podobě svíčky nebo bylinkové soli.

Výukové programy pro předškoláky

Pohádkový příběh včelky Medulky - děti se dozví, kdo všechno patří do včelí rodiny, na čem včelky celý den pracují, jak vzniká med a jak s ním zacházet. Seznámí se s vlastnostmi včelího vosku a vyrobí si svíčku. Prohlédnou si živé včely i včelařské pomůcky a naučí se rozpoznat bylinky z včelí pastvy. Vhodné také pro žáky 1. stupně ZŠ.
Včelka a její poslání - program seznamuje se členy včelí rodiny a jejich úkoly. Při pohybové hře si děti samy vyzkouší práci včelek létavek na rozkvetlé louce. Prohlédnou si živé včely i včelařské pomůcky a naučí se rozpoznat bylinky z včelí pastvy. Vhodné také pro žáky 1. stupně ZŠ.

Výukové programy pro 1. stupeň ZŠ

Vnímej svět včel všemi smysly - žáci zjistí, kdo tvoří včelí rodinu, jaké úkoly její členové plní i co a jak dokážou včely „vyrobit“. Prohlédnou si živé včely a vyzkouší se jako včely orientovat podle čichu. Z vosku si vyrobí svíčku, ochutnají med, zaposlouchají se do zvuků včel a postaví si včelí úl.
Život pilných včel - děti si projdou včelí rodinu, zjistí, jaké úkoly plní její členové a co a jak včely umí „vyrobit“. Prohlédnou si živé včely, zkusí některé ze včelařských pomůcek, seznámí se s vlastnostmi včelího vosku a vyrobí si svíčku. Prakticky si vyzkouší jednu včelí profesi.
Včela a její pastva - děti se podívají na živé včely v úlu a vyzkouší si včelařské pomůcky. Zjistí, kdo tvoří včelí rodinu, jaké úkoly její členové plní a co a jak včely dokáží „vyrobit“. V bylinkové zahrádce se žáci naučí rozpoznat bylinky ze včelí pastvy a každý si vyrobí dárek - bylinkovou sůl.

Výukové programy pro 2. stupeň ZŠ

Včelstvo a jeho produkty - žáci se dozvědí, jak vypadá včelí společenstvo, jaké jsou úkoly jednotlivých členů a jak probíhá vzájemná komunikace i vývoj včely. Projdou si včelí produkty, jejich vznik i využití a jako praktickou ukázku si vyrobí svíčku. Prohlédnou si úly s živými včelami i včelařské pomůcky a práci včel jim přiblíží krátké filmy. Své poznatky si následně otestují v týmovém kvízu.
Život včelstva - studenti se zamyslí nad tím, co a kdo ohrožuje včely a proč jsou pro nás nepostradatelné. Projdou si včelí společenstvo, vývoj včely, včelí produkty i jejich vznik a prohlédnou si úly s živými včelami a včelařské pomůcky. Práci včel si přiblíží krátkými filmy a jejich poznatky otestuje kvíz.
Význam včel pro náš život – žáci zjistí, jak vypadá včelí společenstvo a jaké jsou úkoly jednotlivých členů. Seznámí se s vývojem včely, způsobem komunikace i včelími produkty a jejich vznikem. Prohlédnou si úly s živými včelami, včelařské pomůcky a krátké filmy o práci včel. Zamyslí se nad tím, co a kdo ohrožuje včely, i co by se stalo, kdybychom je neměly. Podívají se na vliv včel na krajinu a náš jídelníček a poznatky si otestují v kvízu. Program je vhodný také pro studenty SŠ.

Projektový den pro MŠ, ZŠ a studenty

Včelí dům poskytuje možnost specializovaných programů vhodných jako projektový den ze šablon ve škole i mimo ni. Jeho náplň je vždy uzpůsobena věku dětí a po dohodě s pedagogem je možné ji připravit na míru dané skupiny. Program u žáků rozvíjí praktické zkušenosti, kreativitu a logické myšlení, samostatnost i spolupráci, ale také pozitivní vztah ke včelám a odpovědnost za životní prostředí. Celkem 180 minut zážitků a interaktivního poznávání o životě včel je rozděleno do čtyř 45 minutových bloků určených pro maximální skupinu 25 dětí/studentů.


Více informací včetně cen jednotlivých programů najdete přímo na stránkách Včelího světa.

Mapa

GPS
49.7094211N, 15.0858244E

Informace

Adresa

Včelí svět Hulice
Hulice 55, Hulice 257 63

Kam vyrazit v okolí