Votice a Vrchotovy Janovice s výhledy

Blaník Votice a Vrchotovy Janovice s výhledy
Vzdálenost
17.2 km
Čas jízdy/chůze
1.5 h
Převýšení
300 m
Povrch
Zpevněná cesta

Pojeďte s námi na výlet malebnou středočeskou krajinou. Čekají vás hned dvě zajímavé památky – klášter sv. Františka z Assisi ve Voticích a kouzelný zámek ve Vrchotových Janovicích, ale také podmanivé výhledy na Středočeskou pahorkatinu.

Pojedete po místních asfaltkách, polních i lesních cestách, takřka bez automobilového provozu. Čeká vás sedmnáct kilometrů zapomenutým koutem Čech.

Vyjíždíme

1.

Votice

Výlet začněte ve Voticích. Nezapomeňte navštívit klášter sv. Františka, Boží hrob na bývalém Františkánském hřbitově, unikátní Motýlárium se Starým sadem. Kouzelné výhledy nabízejí hned tři vyhlídky. Která se vám líbí nejvíce?

2.

Věž Václavka Votice

Jako ptáci si budete připadat v báni kostela svatého Václava ve Voticích. Uličky města budete mít z výšky dvaadvaceti metrů doslova jako na dlani. Prohlédnout si můžete zvony sv. Vojtěch a sv. Barbora.

Blaník Věž Václavka Votice
3.

Kamenná vyhlídka Votice

Krásný výhled na Votice i vzdálenější vrchy Benešovska a Posázaví si můžete vychutnat z vršku Na Hůrkách nad Voticemi. Návštěvu vyhlídky zpestří unikátní venkovní geologická expozice. Hravým způsobem představuje významnou geologickou jednotku středočeský pluton, na jejímž okraji se Votice nacházejí.

Blaník Kamenná vyhlídka Votice
4.

Vyhlídka od javoru na Polském vrchu

Na Polském vrchu nad Voticemi kdysi stála šibenice. Na ní podle pověsti cikánka, nespravedlivě odsouzená zdejší vrchností, město navždy proklela. Dnes zde roste osamělý památný strom javor klen. Je od něj pěkná vyhlídka na město a část Benešovska. 

5.

Voleveč

Z vyhlídky před statkem Voleveč dohlédnete k zámku Konopiště a kostelu sv. Jakuba a Filipa na Chvojně, ale také přes Martinice na Sedlčansko. V ohradách uvidíte desítky pasoucích se koní.

6.

Zámek a park Vrchotovy Janovice


Původní kamenná tvrz pánů z Janovic získala v průběhu staletí nejprve rokokovou, později novogotickou podobu, zachovanou do dnešních dnů. Harmonii a schopnost zapůsobit vtiskla vesnickému zámečku jeho poslední šlechtická majitelka, baronka Sidonie Nádherná. Nezměnila to krátká éra nacismu, ani půlstoletí komunismu. 

Blaník Zámek a park Vrchotovy Janovice
7.

Votice

Cestou z Vrchotových Janovic do Votic pojedete z části po naučné stezce Po stopách Sidonie Nádherné. Před Olbramovicemi vás čeká výhled na zvlněnou část přírodního parku Džbány- Žebrák.

Informace

Adresa

Turistické informační centrum Votice
Komenského náměstí 700, 259 01

E-mail
infocentrum@votice.cz

Další výlety pro vás