Vodní dům Hulice


Moderní expozice vás atraktivní formou seznámí s dvěma tvářemi vody. Poznejte svět pod hladinou!
Vodní dům u Hulic interaktivní expozice

Vodní dům Hulice

Návštěvnické středisko Vodní dům najdete v blízkosti hráze vodní nádrže Švihov , která je největší vodárenskou nádrží v České republice a ve střední Evropě. Vodní nádrž byla vybudována v letech 1965–1975 na řece Želivce. Pitnou vodou zásobuje nejen Prahu, ale velkou část Středočeského kraje.

Expozice Vodního domu vás zavede do vodního mikrosvěta, pod hladinu vody i na břeh řeky. Ukáže vám, jak vzniká pitná voda, budete žasnout nad nekonečnou cestou vody a vezme vás i na výlet do historie. Expozice v atriu Vodního domu osloví hravou stránku vaší osobnosti. Umělé vodní toky můžete ovládat pomocí čerpadel, pump, vodních mlýnků, hrází a rozvodníků.

Průvodci z Vodního domu nabízejí také komentovanou prohlídku hráze.

Praktické informace

Otevírací doba

Vodní dům je otevřený od úterý do neděle, včetně státních svátků.
duben–září:  9:00–17:00
říjen–březen:  9:00–16:00

Během zimních měsíců (listopad–březen v závislosti na počasí) nejsou kvůli mrazu v provozu vodní herní prvky v atriu.

Cena vstupného

Dospělí: 100 Kč
Děti (3–15 let): 55 Kč
Studenti (ISIC), senioři: 65 Kč
ZTP, ZTP/P, průvodce osoby se ZTP/P:  55 Kč
Rodinné vstupné 2+3: 220 Kč

 

Vodní dům je možné výhodně navštívit v rámci Společné vstupenky Zážitky u Želivky.

Délka prohlídky

60 minut

Další praktické informace

Ve Vodním domě si můžete také objednat prohlídku hráze vodního díla Švihov (někdy nazývaného nepřesně jako Želivka) s průvodcem. Exkurze na hráz neprobíhají v zimních měsících (prosinec–únor) – v tomto období není z provozních důvodů vstup na hráz možný. Prohlídka trvá asi 1 hodinu, sraz účastníků je vždy v recepci Vodního domu. Na exkurzi se můžete objednat buď emailem na vodnidum@csop.cz  nebo telefonicky na čísle 602 665 409. Jednotná cena komentované prohlídky hráze je 80 Kč za 1 osobu.

Kolem Vodního domu můžete navštívit 300 metrů dlouhou naučnou stezku.

Více informací

Expozice je rozdělena do sekcí, z nichž každá vám představí jinou tvář vody:

  • Vodní mikrosvět: tady uvidíte vodní organismy, které nejsou pozorovatelné pouhým okem. Umožní vám to zvětšené modely, mikroskopy a makrofotografie.
  • Podvodní makrosvět představí vodní rostliny a zvířata. V několika akváriích se prohánějí ryby,. do sluchátek zazní zurčení vody, strop se stane ze dna pozorovanou hladinou vody se svou hrou světel a stínů a skleněnými průhledy do expoziční nádrže budete moci sledovat dokonce i to, co se děje pod vodní hladinou.
  • Mokřadní život umožní pozorovat přírodní scenérii na břehu včetně zvukové kulisy hlasů ptáků a žab.
  • Pitná voda a koloběh vás přenese z přírody na našeho světa. Ani my lidé se bez vody neobejdeme, naopak jí potřebujeme čím dál více. Zjistíte, že většinu našeho těla tvoří voda a při ochutnávce ve vodním baru také to, že každá voda má jinou chuť.
  • Výlet do historie vás zavede do doby Karla IV., kdy neznámý malíř vyzdobil stěny kostela v Dolních Kralovicích nástěnnými malbami. Kostel byl kvůli výstavbě přehrady zbourán, ale malby se podařilo zachránit. Jejich originály si můžete ve Vodním domě prohlédnout.

Kontakty

Návštěvnické středisko Vodní dům
Hulice 118
Hulice 257 63
tel: 602 665 409
e-mail:
vodnidum@csop.cz – obecné dotazy, objednávky zájezdů
veronika.duskova@csop.cz – objednávky výukových programů pro školy
web: www.vodni-dum.cz
GPS: 49.7188203N, 15.0865194E

Související informace: