Rozhledna Velký Blaník


Pohled z rozhledny ve tvaru husitské hlásky vám umožní prohlídku podblanické krajiny takřka z ptačí perspektivy.
Rozhledna na Velkém Blaníku

Rozhledna Velký Blaník

Koncem 19. století byla na vrcholu Velkého Blaníku zbudována dvacetimetrová otevřená věž, na jejíž pozorovací plošinu se stoupalo po žebřících. Časem však tato věž chátrala, takže dnešní podobu získala rozhledna v roce 1941, kdy Klub českých turistů vystavěl dřevěnou věž ve tvaru husitské hlásky o výšce 29 metrů. Součástí věže je výklenek s kamenným oltářem.
Pohled z rozhledny vám umožní prohlídku podblanické krajiny takřka z ptačí perspektivy, uvidíte daleko za hranice Chráněné krajinné oblasti Blaník. Ze vzdálených míst je při dobré viditelnosti vidět jihočeská Kleť, rozhledna na Vysoké u Kutné Hory či televizní vysílač Cukrák na soutoku Berounky a Vltavy jižně od Prahy.

Najděte další cíle v okolí

Praktické informace

Otevírací doba

září–duben:  soboty, neděle, svátky: 10:00–16:00
květen–červen: denně kromě pondělí  10:00–17:00
červenec–srpen: denně 10:00 – 18:00

Cena vstupného

Dospělí: 30 Kč, děti: 20 Kč

Délka prohlídky

Individuální, samostatně, bez průvodce.

Další praktické informace

Rozhledna nabízí drobné občerstvení. Také si zde můžete koupit pohlednice a turistické suvenýry.

Doporučené trasy k rozhledně na Velkém Blaníku:

Od Domu přírody Blaníku

Autobusem na zastávku Krasovice nebo autem z Vlašimi přes Kondrac, za kterou odbočíte na Načeradec. Od Tábora přes Načeradec, směr Křížov a Kondrac. Využijte parkování zdarma u Domu přírody Blaníku. Je zde k dispozici i WC a drobné občerstvení. Expozici o přírodě Blaníku zvládnete prohlédnout za půl hodiny. Vstup je zdarma. Na vrchol Velkého Blaníku se dostanete po zhruba 4 kilometrech po červené značce a naučné stezce S rytířem na Blaník. Tuto cestu nedoporučujeme volit, pokud máte s sebou kolo nebo kočárek.

Od Louňovic pod Blaníkem

Do Louňovic pod Blaníkem lze přijet autobusem od Benešova, Vlašimi, Votic či Tábora, autem po silnici od Vlašimi  a Tábora (silnice č. 125) nebo od Votic a Čechtic (silnice č. 150) nebo od Benešova přes Postupice. Hlídané parkoviště je placené.

Na vrchol Velkého Blaníku dojdete po červené značce a naučné stezce S rytířem na Blaník. Prudší trasa měří asi 1 kilometr, mírnější, kterou zvládnete i s kočárkem, asi 2 kilometry.

Více informací

Rozhledna na Velkém Blaníku slouží také jako svatební místo. První obřad se zde uskutečnil 30. 4. 1999.

Kontakty

Rozhledna Velký Blaník
Velký Blaník, Louňovice pod Blaníkem, 257 06
t: 731 803 327
web: www.lounovicepodblanikem.cz/rozhledna
GPS: 49.6418881N, 14.8732928E

Související informace: