Malý Blaník
Jihozápadně, a tak trochu ve stínu svého velkého bratra se do výšky 564 m n.m. vypíná skalnatý vrchol Malý Blaník. Je neprávem opomíjený. Ať už pro balvanité sutě kamenných moří pod jeho vrcholem, barokní kapli sv. Máří Magdalény na vrcholku nebo pro bukovo-smrkové porosty, které po desetiletí bojují o kousek životního prostoru s kamenitým podložím složeným převážně z tzv. blanické ortoruly. Právě zachovalé bučiny v kombinaci se skalními výchozy jsou od roku 1992 chráněny jako přírodní rezervace Malý Blaník.
Blanický hrad i kaple
Malý Blaník se dostával do centra pozornosti lidí už ve středověku. Na jeho severním svahu byla v roce 1960 nalezena středověká hliněná nádoba ze 13. století. O rok později byly v blízkosti kaple sv. Máří Magdaleny nalezeny kachle a jiná drobná keramika z poloviny 16. století. Na svahu Malého Blaníka nad Býkovickým rybníkem byly odkryty di z lícovaného zdiva, val z hrubě kladených kamenů a zlomky nádob a kachlí z pálené
Na Malém Blaníku sice hrad postaven nikdy nebyl, od roku 1735 zde ale stojí kaple sv. Máří Magdalény. Byla vybudována na místě starší kaple (ze 17. století), reformy Josefa II. ji v roce 1790 zrušily. V roce 2020 začalo Arcibiskupství Pražské, majitel památky, s její opravou. Ta má zachránit to, co z kaple zbylo. I přes probíhající práce je místo přístupné.
Na vrchol Malého Blaníku vás od rozcestníku Tří červených nad Louňovicemi pod Blaníkem po zhruba kilometru dovede červená turistická značka.
Informace
Dům přírody Blaníku
Krasovice 19, Kondrac 258 01