Po stopách Sidonie Nádherné

Blaník Naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné
Čas jízdy/chůze
4.2 h
Vzdálenost
14.5 km
Převýšení
206 m
Povrch
Zpevněná cesta

Vydejte se po stopách vzdělané a okouzlující ženy, múzy literátů i malířů, baronky Sidonie Nádherné z Borutína. Nechte se okouzlit její osobností i půvabnou krajinou, kterou půjdete. Osmikilometrová naučná stezka propojuje Olbramovice s Vrchotovými Janovicemi. Končí u zámku a parku, kterému právě baronka Sidonie vtiskla harmonii a propůjčila schopnost zapůsobit.

Vlakem za Sidonií Nádhernou

Vycházku si můžete zpestřit jízdou vlakem. Začátek trasy je totiž na vlakovém nádraží v Olbramovicích.  Vlak můžete využít i při cestě zpátky. Pokud nechcete jít víceméně po stejné trase, neboť stezka není okružní, můžete ve Vrchotových Janovicích nasednout na lokálku, která vás popoveze do Olbramovic. 

Kudy k zámku?

1.

Vlakové nádraží Olbramovice

O vlakového nádraží v Olbramovicích vede kromě prvního čtvrt kilometru Naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné převážně po vesnických asfaltkách a starých polních cestách. Nemusíte se proto bát vypustit děti nebo psa.  Trasa je udržovaná, jde to i na kole, odrážedle nebo s kočárkem.

2.

Rybníky u Podolí

Před vesničkou Podolí si můžete vybrat ze dvou variant – severní nebo jižní trasy. Obě obcházejí Slavkovský potok, jižní je o kilometr kratší. Severní vás zavede do osady Slavkov s malebnými rybníky Slavkovský, Návesník a Pýchovec. 

3.

Kouzelné výhledy

Před Vrchotovými Janovicemi se vám otevře krásný výhled do kraje.  Můžete posedět na odpočívadle a kochat se nebo naopak přidat do kroku, protože zámek už je na dohled. 

4.

Zámek a park Vrchotovy Janovice


Původní kamenná tvrz pánů z Janovic získala v průběhu staletí nejprve rokokovou, později novogotickou podobu, zachovanou do dnešních dnů. Harmonii a schopnost zapůsobit vtiskla vesnickému zámečku jeho poslední šlechtická majitelka, baronka Sidonie Nádherná. Nezměnila to krátká éra nacismu, ani půlstoletí komunismu. 

Blaník Zámek a park Vrchotovy Janovice

Informace

Adresa

Naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné
Olbramovice, 259 01

E-mail
podatelna@olbramovice.cz

Další výlety pro vás