Po Sázavě z Ledče do Horky

Blaník Po Sázavě z Ledče do Horky
Čas jízdy/chůze
5 h
Vzdálenost
20 km

Nechte se pozvat na vodáky zatím málo objevený horní úsek řeky Sázavy mezi Ledčí nad Sázavou a obcí Horka. Čeká vás příjemně meandrující řeka, pohled na hrad v Ledči vypínající se na ostrohu přímo nad řekou nebo možnost prohlédnout si zříceninu hradu Chřenovice a kochat se přírodou kolem řeky.

Dvacetikilometrový úsek Sázavy mezi Ledčí nad Sázavou a Horkou patří k sušším. Vrchní úsek řeky má spíše volejnatý charakter, proto je při nízkém stavu vody nutné počítat s fyzicky náročnějším splutím. Jezy jsou, až na ten ledečský, nesjízdné a nevyhnete se přetahování. 

V Ledči nad Sázavou nenajdete kemp. Proto doporučujeme ubytovat se v Kempu Horka a ráno se do Ledče nechat vyvézt vláčkem. Doplujete pak opět do Horky ke svým stanům.

Vyplouváme!

1.

Ledeč nad Sázavou

Výlet začněte v Půjčovně lodí Samba na pravém břehu řeky kousek nad mostem mezi ledečskými jezy, na dohled od ledečského hradu. Jez, který vás chvíli po vyplutí čeká, je sjízdný propustí nebo po koruně hned vedle propusti. Přenášet ho lze vpravo.

2.

Jez Bohumilice

Po necelém kilometru a půl narazíte na nesjízdný jez Bohumilice. Přenáší se po pravé straně, v blízkosti kolejí. Za nižšího stavu vody po suché koruně. 

3.

Zřícenina hradu Chřenovice

Po 5 kilometrech připlujete ke zřícenině gotického hradu ze 13. století. Sloužil jako strážní nad soutokem řeky Sázavy s potokem Jestřebnice. Roku 1545 je zmiňován už jako pustý. Dnes je z něj zachována vysoká válcová věž a několik zbytků silných hradeb, skrytých v okolní zeleni.

4.

Občerstvení a jez Budčice

Na 9,1 kilometru se můžete občerstvit v kiosku Chřenovice. Na 12,8 kilometru, u Budčic, lze přirazit ke břehu u tábořiště a kiosku Mexicana. Nedaleký jez Budčice je nesjízdný. Tvoří se pod ním nebezpečný válec. Přenášejte vlevo podél propusti. Na 13,5 kilometru se lze občerstvit nebo ubytovat v chatičkovém kempu Vlastějovice. 

5.

Jez Březina

Běžně nesjízdný jez Březina mohou za vyšší vody zkušenější vodáci po prohlédnutí sjíždět propustí. Přenáší se po levé straně. 

6.

Kemp Horka

Dvacetikilometrovou plavbu zakončete v Kempu Horka. Nabízí ubytování v chatkách nebo vlastních stanech a služby restaurace. V kempu vrátíte lodě do Půjčovny lodí Samba. Přímo u kempu je vlaková zastávka.

Informace

Adresa

Kemp Horka, Půjčovna lodí Samba
Horka-Buda, 285 22

E-mail
info@pujcovna-lodi.cz

Další výlety pro vás