Naučná stezka kolem Vodního domu


Tři sta metrů dlouhá naučná stezka vám představí důležitost zachytávání vody v krajině, hospodaření s dešťovou vodou či význam zelených střech.
Vodní dům u Hulic - naučná stezka

Naučná stezka kolem Vodního domu

Moderní pultové panely vás provedou okolím Vodního domu a představí vám např. důležitost zachytávání vody v krajině, hospodaření s dešťovou vodou či význam zelených střech.

Zastavení nové naučné stezky nejsou číslovaná a stezku lze procházet oběma směry. Celkem stezka obsahuje 7 infopanelů a kromě jediné tabule v atriu Vodního domu, do kterého je třeba si zakoupit vstupenku, jsou ostatní informační tabule volně a zdarma přístupné i mimo otevírací dobu Vodního domu. Celková délka okruhu je 300 m.

Na stezce uvidíte hadcové skalky, na nichž roste ohrožená kuřička hadcová, v přírodě je v Evropě k vidění jen na dvou lokalitách, jednou z nich je nedaleká  Národní přírodní památce Hadce u Želivky a dále jsou to Hadce u Hrnčíř.  Naučnou stezku zdobí velký kovaný květ kuřičky hadcové. Nezapomeňte po procházce navštívit Návštěvnické středisko Vodní dům u hráze vodní nádrže Švihov.

Praktické informace

Délka trasy

300 metrů

Náročnost trasy

Trasa není náročná, lze ji absolvovat s nejmenšími dětmi i s kočárky.

Další praktické informace

Parkování je možné zdarma na vyhrazeném parkovišti v blízkosti Vodního domu.

Nezapomeňte po procházce navštívit Návštěvnické středisko Vodní dům u hráze vodní nádrže Švihov. Je možné si zde objednat exkurzi na hráz.

Více informací

Vodní dům je moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Pod jednou střechou zde najdete vše o vodě. Tématem moderně pojaté expozice jsou různé tváře vody – nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Neváhejte, čekají vás interaktivní exponáty a hrátky s vodou.
Návštěvnické středisko Evropsky významné lokality Želivka najdete v blízkosti hráze vodní nádrže Švihov (Želivka). Představí vám vodu jako životní prostředí rostlin a živočichů a vodu jako pro člověka nenahraditelný zdroj.
Expozice vás zavede do vodního mikrosvěta, pod hladinu vody i na břeh řeky. Ukáže vám, jak vzniká pitná voda, budete žasnout nad nekonečnou cestou vody a vezme vás i na výlet do historie. Expozice v atriu Vodního domu osloví hravou stránku vaší osobnosti.
Umělé vodní toky můžete ovládat pomocí čerpadel, pump, vodních mlýnků, hrází a rozvodníků.
Průvodci z Vodního domu nabízejí také komentovanou prohlídku hráze.

Kontakty

Návštěvnické středisko Vodní dům
Hulice 118
Hulice 257 63
tel: 602 665 409
e-mail:
vodnidum@csop.cz – obecné dotazy, objednávky zájezdů
veronika.duskova@csop.cz – objednávky výukových programů pro školy
web: www.vodni-dum.cz
GPS: 49.7188203N, 15.0865194E

Související informace: