Léto na drezíně

Blaník Léto na drezíně Střezimíř

Nasedněte na netradiční dopravní prostředek a vydejte se za romantikou opuštěných železničních kolejí. Nejvýše položené nádraží na bývalé dráze císaře Františka Josefa zve na projížďky manuálně poháněnými turistickými drezínami Vlašťovka a Dvojka po trati ubíhající podél porostlých skalních zářezů a pod historickým klenutým kamenným mostem.

Střezimířská železnice možná ustoupila modernizaci, místní srdcaři ze spolku Železnice Česká Sibiř ale její historii drží pořád živou. Letos se její součástí můžete stát i vy a odnést si přitom jedinečný zážitek z výletu na pákových drezínách. A jízda to bude pořádná, na naše rytířské slovo!

Vyjížďková trasa vedoucí k obci Mezno měří v jednom směru dva kilometry a výletníci se po ní budou vracet i zpět. Samotná jízda není nijak zvlášť fyzicky náročná, kdo ale není zvyklý pohybu, ten se nejspíš zapotí. Drezínu povede střezimířský průvodčí, který cestujícím řekne nejen zajímavosti o netradičním dopravním prostředku, ale i historické trati.

Blaník Léto na drezíně Střezimíř

Kdy a odkud drezíny vyjíždějí?

Jak už název akce napovídá, jízdní dny budou probíhat během letních prázdnin a budou celkem čtyři. Vyjíždět se bude od historicky cenné staniční budovy Střezimíř, která v obci stojí už od roku 1894, a to o nedělích 2. a 16. července a 13. a 27. srpna. Jízdy budou probíhat vždy od 9 do 17 hodin.

Rezervace a cena

Zážitkové výlety Léta na drezíně je nutné rezervovat prostřednictvím našeho formuláře. Jednotlivé skupiny cestujících se budou střídat po hodinových intervalech, takže bude dostatek příležitostí pro všechny. Cena jízdenky je 150 Kč pro dospělé a 100 Kč pro děti. Děti do 5 let se vezou zdarma bez místenky na klíně rodičů. Nostalgické lepenkové jízdenky si všichni cestující odnesou jako originální suvenýr.

Rezervovat

Železniční skanzen

Léto na drezíně představí také projekt budoucího železničního skanzenu, který pánové z Železnice Česká Sibiř nadšeně připravují. Ten by měl zachovat autentičnost střezimířského nádraží a představit turistům místního genia loci, připomenout slavné železniční milníky a seznámit s příběhy těch, co železnici stavěli, kterým přinášela denní chléb a kteří o ni bojovali. Prostory opuštěného drážního tělesa se navíc rozrostou o nově vznikající cyklostezku, která by v budoucnu mohla spojit Benešov s Táborem. Stavba prvního úseku mezi Voticemi a Olbramovicemi už byla zahájena.

Zkrátka a dobře, střezimířská trať sice má svoje železniční dny dávno za sebou, to ale neznamená, že by na ní nemělo být pořád rušno.

 

Blaník Léto na drezíně Střezimíř plakát

Další články