Zámek a park Růžkovy Lhotice

Blaník Zámek a park Růžkovy Lhotice

Chcete vidět, kde bydlel slavný hudební skladatel Bedřich Smetana? Navštivte barokně-klasicistní zámeček Růžkovy Lhotice nedaleko Čechtic. Smetana zde pobýval v letech 1835-1844. Není náhodou, že některá jeho díla jsou inspirována zdejší krajinou. Hudebnímu velikánovi je věnována také zámecká expozice s názvem Kraj tónů. Seznámí vás i s dalšími   je věnovaná různým hudebními génii, kteří na Podblanicku zanechali svou stopu – Richardem Wagnerem, Zdeňkem Fibichem, Josefem Sukem nebo Gustavem Mahlerem. 

Smetana koupil zámek v dražbě

Tvrz stála ve Lhoticích už v polovině 14. století. O dvě století později ji získali bohatí svobodníci z vladyckého rodu „Růžků z Rovného“. Nechali si potvrdit erb i přídomek, který ovlivnil i název vsi – v roce 1666 je poprvé zmíněna jako „Lhotice Růžkovy“. Koncem 18. století byl na místech tvrze vybudován barokně-klasicistní zámeček. Ten koupil v dražbě v roce 1835 František Smetana, otec hudebního génia Bedřicha. 

V roce 1972 získalo zámek okresní muzeum, dnes Muzeum Podblanicka. O dvanáct let později, po nezbytných opravách, zpřístupnilo budovu i park veřejnosti. Kromě expozice Kraj tónů láká zámek každý rok na novou výstavu. 

Školy mohou po předchozím objednání využít zážitkové archeologické programy, věnované pravěku a středověku. 
 

Mapa

GPS
49.6061806N, 15.0715564E

Informace

Adresa

Zámek Růžkovy Lhotice
Zámek 1, Růžkovy Lhotice, 257 65