Za vodou a medem kolem vodní nádrže Švihov

Blaník cyklostezka kolem nádrže švihov
Čas jízdy/chůze
5 h
Vzdálenost
22 km
Převýšení
300 m
Povrch
Zpevněná cesta

Pětadvacet kilometrů dlouhá cyklotrasa vás provede okolím vodní nádrže Švihov, známější pod názvem Želivka. Pojedete mírně zvlněnou lesnatou krajinou, ovlivněnou v letech 1965–1975 výstavbou největší středoevropské přehrady. O přehradě, která je rezervoárem pitné vody pro Prahu a velkou část Středních Čech, ale i o vodě jako takové, se dozvíte ve Vodním domě u Hulic. Trasa vás zavedeme také do Včelího světa, kde to bzučí a voní medem. Cestou dokonce ochutnáte holandské pivo vyráběné na dohled od přehrady.

Trasa je vedená zčásti po cyklostezce při asfaltové komunikaci s běžným provozem, z části po místních komunikacích.

Vyrážíme

1.

Včelí svět Hulice

Staňte se na chvíli pilnou včelou! Interaktivní expozice Včelí svět v Hulicích vás hravě seznámí se životem včelstev. Projdete se obřími plástvemi, naučíte se rozpoznat různé druhy včelího bzučení, nebo si v zážitkové dílně vyrobíte svíčku ze včelího vosku.

Blaník Včelí svět Hulice
2.

Viadukt Němčice

Nedaleko Němčic si prohlédnete kamenný železniční most. Most byl postaven italskými stavaři v letech 1901-1902. Vybudováním přehrady Švihov (Želivka) železniční trať, spojující Vlašim a Dolní Kralovice zanikla. Most však stojí dodnes. 

3.

Návštěvnické středisko Vodní dům Hulice

Expozice Vodního domu vás zavede do vodního mikrosvěta, pod hladinu vody i na břeh řeky. Budete žasnout nad nekonečnou cestou vody, zjistíte, jak vzniká pitná voda a podíváte se i do historie. Hravou stránku vaší osobnosti osloví Atrium Vodního světa, kde můžete ovládat umělé vodní toky pomocí čerpadel, pump, mlýnků, hrází a rozvodníků.

Blaník Návštěvnické středisko Vodní dům Hulice

Informace

Adresa

Včelí svět
Hulice 55, 257 63

E-mail
info@vcelisvet.cz

Další výlety pro vás