Blaník Střední Čechy
Do nitra Čech a ještě kousek dál

Střední Čechy

Až se dotouláte Krajem blanických rytířů, vydejte se objevovat Střední Čechy. Královský region na vás dýchne jedinečnou atmosférou i rozmanitýmu turistickými cíly.

Až se dotouláte Krajem blanických rytířů, vydejte se objevovat Střední Čechy. Královský region na vás dýchne jedinečnou atmosférou i rozmanitýmu turistickými cíly.

Malebná města, jeskyně Českého krasu, údolí Berounky, Sázavy, Vltavy, Labe a Jizery, a k tomu krásná příroda, hluboké lesy Křivoklátska, Polabí anebo tajemný kraj kolem Blaníku. To jsou hlavní lákadla Středočeského kraje, který se jako široký pás ovíjí kolem Prahy.

Kam ve středních Čechách?

Křivoklátské hluboké lesy, vápencová krajina, Českého krasu a památky, za nimiž jezdí turisté z celého světa. To je Berounsko.

Odhalte vojenskou minulost naší země v divoké oblasti, připomínající skotská vřesoviště. Brdy a Podbrdsko jsou bez nadsázky ostrovem divočiny uprostřed Čech, který prostě musíte navštívit.

Dovolte překrásné rozmanité přírodě a starobylým památkám, aby vás očarovaly! Ocitněte se v ráji. V Českém ráji.

Starodávná přemyslovská hradiště, která střeží tajemství prvních českých vládců, kontrastují s industriální krajinou připomínající nedávnou minulost Kladenska Slánska.

Snad žádná z lokalit ve středních Čechách není natolik tajuplná jako Kraj blanických rytířů. Kraj, v němž se podle legend ukrývá bájné blanické vojsko. 

Hned čtyři královská města opředená bohatou historií, spojená s těžbou stříbra, husitskými bitvami i židovskou kulturou můžete navštívit na Kutnohorsku Kolínsku.

Mělnicko a Kokořínsko jsou krajiny protikladů –⁠ nad údolími se vypínají kopce a pískovcové skály, ze svahů porostlých révou pozorujete hluboké lesy, nedaleko strohého středověkého hradu zavítáte do honosného zámku.

Krajina mezi Labem a Jizerou nabízí spoustu zajímavých cílů pro pěší výletníky, cyklisty ale i rodiny s dětmi. Díky husté síti cyklotras a turistických stezek patří Pojizeří Polabí k oblíbeným výletním destinacím.

Atraktivní Posázaví milují vodáci a trampové. A nejen oni, nespoutanost přírody kolem řeky Sázavy umocňují nejen architektonicky zajímavé památky.

Hluboká říční údolí, husté lesy a mírně zelené kopce Toulavy jsou jako stvořená k toulání. Při svých výletech se můžete kochat kouzelnými výhledy do středních a jižních Čech.

Střední Čechy - Karlštejn

Prozkoumejte střední Čechy

Vydejte se po stopách knížat, králů a královen. Otisky jejich střevíců najdete po celých středních Čechách. Navštivte královské hrady a města, šlechtické zámky nebo přemyslovská hradiště. Ve středních Čechách můžete z ruchu běžných dnů do klidu a ticha utéct nejen mezi hradby mohutných královských a šlechtických sídel, ale také do bývalých královských hvozdů.

Prozkoumat

Střední Čechy  - Kutnohorské stříbření

Střední Čechy žijí kulturou

Kutnohorské Královské stříbření, Mělnické vinobraní, Příbramská svatohorská šalmaj, Májové slavnosti ve Vlašimi, to nejlepší z filmové hudby na festivalu Soundtrack Poděbrady, ale i nejvýznamnější přehlídka a mezinárodní festival dechových orchestrů v republice Kmochův Kolín – to jsou akce, na kterých nesmíte chybět.

Kalendář akcí

Střední Čechy