Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů

Do nitra Čech

V samém nitru Čech, tam, kde se mezi lesy, poli a loukami klikatí řeka Sázava a kousek od ní napájí řeka Želivka švihovskou nádrž, zvedá se nad okolní krajinu bájný kopec Velký Blaník.

V samém nitru Čech, tam, kde se mezi lesy, poli a loukami klikatí řeka Sázava a kousek od ní napájí řeka Želivka švihovskou nádrž, zvedá se nad okolní krajinu bájný kopec Velký Blaník.

Tady, v památné hoře, prý čekají blaničtí rytíři. Čechům vyjedou na pomoc, až bude nejhůř. Zatím jejich koně neržají, kopyta nedupou, meče neřinčejí a helmice se nelesknou.  Nejvyšší čas probádat tajemný Blaník a jeho okolí – romantickou Vlašim s jedním z nejkrásnějších zámeckých parků v Evropě, kvůli nepřebernému množství aktivit dětmi milovanou Zruč nad Sázavou se zámkem jako z pohádky, městečko Votice, chlubící se dlouhou františkánskou tradicí, korunovanou stavbou kláštera a Božího hrobu.

Kdo chce mít pod helmicí…

… vyrazí do některé z interaktivních expozic nebo do návštěvnického centra a vypraví se spolu s dětmi hlouběji k poznání. Jako řeka Želivka to šplouchá ve Vodním domě u Hulic, přímo pod hrází vodní nádrže Švihov. Jako v úle to hučí a voní ve Včelím domě v Hulicích. Jako v ráji se třepotají pestrobarevná motýlí křídla v Motýláriu ve Voticích. Jako před sto lety na řece Sázavě to na vás dýchne ve Vodáckém muzeu ve Zruči nad Sázavou, kde se také zaposloucháte do příběhu řeky Sázavy.

Načerpejte sílu pro váš každodenní boj!

Z rušné Prahy jste v krajině, protkané turistickými stezkami, vedoucími lesními úvozy, klikatícími se po polních cestách, cyklostezkami po zapomenutých asfaltkách, než byste řekli „Blaník“! Opět najděte ztracenou cestu ke kořenům, získejte čas pro sebe a inspirujte se v legendách, pověstech a příbězích lidí, kteří krajinou, nabitou tajemnou energií, kráčeli před vámi.

Jen v Kraji blanických rytířů zjistíte, že to důležité často čeká, až bude objeveno pod povrchem! Na naše rytířské slovo!

Tipy na legendární výlet nebo dovolenou:

  • Přiveďte své děti ke kořenům moderního českého národa a seznamte je s blanickou legendou
  • Potřeste si rukou se svatým Václavem
  • Zatímco blaničtí rytíři střeží vaše bezpečí, můžete pohodlně spát. 
  • Zažijte královskou hostinu v některé z místních krčem. 
  • Zjistěte, co za poklady se skrývá pod povrchem země
  • Kdo se nebojí poznání, vstoupí do světa včel nebo mezi divokou zvěř!
  • Nešetřete zlaťáky a ubytujte se na zámku! 
Kraj blanických rytířů

Malí rytíři a rytířky mají bránu otevřenou! 

Přijeďte k nám s dětmi! Nebudete se nudit ani litovat! Ráchejte se v atriu Vodního domu, zabzučte si ve Včelím světě, dovádějte v dětském ráji ve Zruči nad Sázavou, zkoumejte zvířecí svět ve vlašimské paraZOO, hledejte rytíře na Blaníku nebo vyzkoušejte některé z našich zábavných her nebo naučných stezek!

Tipy na rodinné výlety

Kraj blanických rytířů

Potřeste si rukou s blanickým rytířem

Zažijte jedinečnou atmosféru našeho kraje. Vyjeďte na kole bájnou krajinou, pusťte se do tance, vyběhněte si na Blaník, ponořte se do pohádkových příběhů nebo se staňte svědky nejkrvavější bitvy třicetileté války. Naskytne se vám přitom neopakovatelná příležitost potřást si rukou s blanickým rytířem. 

Tradiční akce

Blaník do nitra Čech

Kraj blanických rytířů nespí

Rytíři pod Blaníkem možná pořád spí, v kraji kolem to ale rozhodně tepe životem. Všední den, dovolenou i výlet si můžete zpestřit kulturními akcemi, krajskými slavnostmi, sportovními událostmi, populárně vzdělávacími semináři nebo ochutnávkou regionálních produktů na farmářských trzích.

Kalendář akcí

Blaník do nitra Čech

Co nesmíte minout

Vydejte se za přírodními krásami, legendami i historií nebo navštivte zábavně naučné expozice plné interaktivních vychytávek. Poradíme vám s místy, která rozhodně nesmíte vynechat, pokud zavítáte do Kraje blanických rytířů.

Inspirujte se

Blaník do nitra Čech

Gastrovýlety

K pořádnému výletu patří pořádné jídlo. I na to se v Kraji blanických rytířů můžete těšit. Vedle pověstných turistických cílů u nás najdete také vyhlášené podniky, zážitkové restaurace i řemeslné cukrárny. Pochutnáte si na regionálních produktech, české i světové kuchyni z lokálních surovin nebo domácích dortech a zákuscích. Využít můžete také nabídky pikniků v zámeckých parcích.

Jídlo a pití

Blaník do nitra Čech

Kudy tudy pod Blaník?

Autem, vlakem, busem i po vodě. Do našeho kraje se dostanete snadno. Leži na pomezí malebných lokalit Středočeského a Jihočeského kraje, jen hodinu jízdy od Prahy i Českých Budějovic, přímo u největší české spojnice, dálnce D1.

Doprava