Přírodní park Džbány – Žebrák

Putování zvlněnou krajinou s úžasnými výhledy do kraje slibuje výlet přírodním parkem Džbány – Žebrák. Půjdete po úzkých asfaltkách, polních a lesních cestách, budete procházet malými vesničkami, kolem lesních samot. A budete si připadat ne jako ve středních Čechách, ale jako v podhůří Krkonoš. Ani tady totiž nechybí šumící lesy, svažité louky s remízky, potůčky a prameništi.

Přírodní park Džbány–Žebrák byl vyhlášen v roce 1996. Zaujímá celkovou plochu 53 km2 a rozprostírá se přibližně mezi Voticemi, Jankovem, Líšnem a Tomicemi. Dominantou přírodního parku je vrchol Džbány (688 m n. m.) a lesnatý hřeben vrcholu Žebrák (585 m). Žijí tu chránění živočichové a rostliny, uvidíte tu kvést orchidej prstnatec májový nebo zaslechnout typické zvuky zástupců ptačí říše – bekasiny otavní nebo chřástala polního. 

Úchvatné vyhlídky i krása přírody

Přírodní park je protkán sítí turisticky značených tras – červenou, modrou a žlutou. Po červené v podstatě navštívíte oba vrcholy – Džbány i Žebrák. A neminete žádnou z mnoha kouzelných vyhlídek. Určitě vás okouzlí výhled z Kališťských luk. Kromě Benešovska s Konopištěm spatříte Kleť, Brdy, vrchol Cukrák u Dobříše či věže Prahy. 

Mapa

GPS
49.6591006N, 14.6894508E

Informace

Adresa

Přírodní park Džbány-Žebrák
Votice, 259 01

Kam vyrazit v okolí