Železniční viadukt Němčice

Blaník viadukt Němčice

Kamenný železniční most překračující Želivku u Němčic je technickou památkou na zaniklé vlakové trase do zatopených vesniček. Je na něj sice vstup zakázán, ale jeho oblouky si můžete vyfotografovat ze silnice spojující Keblov a Bernartice.

Hned za obcí Němčice u Lokte se nachází unikátní industriální památka. Kamenný železniční viadukt vystupující nad ramenem vodní nádrže Švihov je posledním pozůstatkem zrušené tratě z Trhového Štěpánova do Dolních Kralovic. Československá televize si ho dokonce vyhlédla k natáčení, během kterého měl být vyhozen do povětří. Ze záměru naštěstí sešlo a kamenný most je dodnes ozdobou místní krajiny.

Mrtvý most uprostřed ochranného pásma

Pětiobloukový železniční most byl postaven italskými stavbaři v letech 1901-1902 z červeného kamene. Bohužel ho stejně silně jako samotnou trať poznamenala II. světová válka. V poválečné době byly vytrhány kolejnice a spáleny pražce. S napuštěním vodárenské nádrže Švihov roku 1970 pak trať definitivně zanikla a most ztratil svůj účel. Zařadil se tak do skupiny tzv. „mrtvých mostů“. Viadukt se nicméně nachází v pásmu hygienické ochrany 1. stupně a je na něj zakázaný vstup. Prohlédnout si ho můžete z němčické přehrady na silnici mezi Keblovem a Bernarticemi.

Mapa

GPS
49.6765883N, 15.0962075E

Informace

Adresa

Kamenný železniční viadukt
Loket - Němčice, 257 65

Kam vyrazit v okolí