Kolowratská věž Zruč nad Sázavou

Top
Blaník Kolowratská věž Zruč nad Sázavou

Mohutná kruhová kamenná věž v zámeckém parku Zruče nad Sázavou je připomínkou středověké éry města. Pamatuje Milotu rytíře z Kolowrat, majitele zručského panství, jehož jméno a pečeť se objevily na listině sepsané 2. září 1415 proti upálení Mistra Jana Husa.

Podobu Kolowratské věže nijak nepoznamenala přestavba původního gotického hradu na renesanční zámek za doby Kaleniců z Kalenic (1553–1623), neotřásly s ní rozsáhlé opravy za Jana Skrejšovského (1872–1878) a nedotkla se jí ani pseudogotická proměna zámku za Schebků (1892–1894). Až ve druhé polovině 20. století se zřítila jedna z jejích částí, konkrétně vnitřní točité schodiště. Roku 2015 byla někdejší obranná věž opravena a zpřístupněna jako věž vyhlídková.

K palbě připravit!

Kolowratská věž je vysoká dvacet metrů a v v průměru má jedenáct metrů. Vnější zeď má sílu dva metry, vnitřní jeden metr a třicet centimetrů. Po vnějším obvodu je patnáct střílen, vždy pět v každém patře.

Do koruny věže vystoupáte po sedmdesáti devíti schodech nového dřevěného schodiště a než dojdete na vrchol, zdoláte čtyři patra. V každém z nich je interaktivní formou připomenuta část historie věže. Z jejího ochozu budete mít zámecký park jako na dlani.

Expozice v Kolowratské věži myslí i na děti a proto každé z pater obsahuje herní prvky, jako jsou třeba haptická skříň, puzzle, skládání erbů nebo průlez tajnou stěnou.

Mapa

GPS
49.7447189N, 15.1006678E

Informace

Adresa

Kolowratská věž
Zámek 1, Zruč nad Sázavou 285 22