379. výročí Bitvy u Jankova: Historie, která ožívá v nitru Čech

Blaník výročí bitvy u Jankova

Jankov si připomene 379. výročí nejkrvavější bitvy třicetileté války. V sobotu 2. března 2024 se obec a okolní návrší na Habrovce během tradiční vzpomínkové akce promění v historické bitevní pole, kde se švédská a císařská vojska střetnou v rekonstrukci slavného konfliktu.

Přijďte oživit historii a uctít památku těch, kteří bojovali a padli v jedné z nejvýznamnějších bitev třicetileté války.

Program akce začne v 10:00 hodin otevřením výstavní síně v Jankově, kde návštěvníci mohou prozkoumat historické dokumenty a exponáty přibližující kontext a dopady bitvy na region. V 11:00 hodin zde proběhne přednáška Mgr. et Mgr. Kláry Andresové, Ph.D  na téma Na cestě k Jankovu. Jak se císařští velitelé mohli připravovat na válečnickou kariéru? Ve 13:00 hodin začne na jankovském náměstí řazení a odchod vojsk směrem k památníku na Habrovce, kde se ve 13:30 uskuteční vzpomínka na padlé. Od 14:00 hodin se návštěvníci mohou těšit na ukázku velké vojenské jednotky a následně v 15:00 hodin na vrchol programu - rekonstrukci bitvy, která oživí historii před očima tisíců diváků.

Večer bude patřit šermířskému plesu v jankovském sále, kde návštěvníky čeká tanec, soutěže a další zábavný program. Historický oděv není podmínkou, ale jistě přidá na atmosféře celého večera.

Ing. Lenka Kavková, zástupkyně organizátorů ze spolku Jankovští žoldáci, z.s., k tomu říká: „Bitva u Jankova byla klíčovým momentem naší historie, a je pro nás ctí uchovávat památku na ty, kteří v ní bojovali. Cílem naší akce je nejen připomenout si tuto důležitou událost, ale také ukázat veřejnosti, jak život v 17. století vypadal, a přiblížit historii našeho regionu širší veřejnosti. Těšíme se na všechny, kteří s námi chtějí sdílet tento jedinečný zážitek.“

Vzhledem k omezeným parkovacím plochám v okolí bojiště je vhodné parkovat v ulicích obce Jankov a dojít k místu konání pěšky. Na návrší bývá velmi větrno a někdy také hodně mokro, proto doporučujeme divákům vzít si teplé, nepromokavé oblečení odolné i proti větru.

Vstup na všechny akce, kromě šermířského plesu, je zdarma.

Více k historii i akci