Zvěstovský zámek získal krajskou finanční injekci

Dalších 5 598 340 korun získala Obec Zvěstov na obnovu zámku ve Zvěstově. V pondělí 3. srpna o tom rozhodlo krajské zastupitelstvo. Zvěstovský projekt „Dokončení I. etapy celkové obnovy zámku” je jedním ze sedmi projektů podpořených z Programu 2020 pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje na obnovu památek vhodných pro společenské využití.
V roce 2017 zámek, který byl ve velmi zbědovaném stavu, koupila obec, objekt zabezpečila tak, aby nedošlo k jeho zřícení a začala s postupnou rekonstrukcí.  „V tomto roce se nám podařilo získat z Ministerstva kultury ČR prvních 300 000 korun, a to z Havarijního fondu. V dalších letech jsme úspěšně žádali o finance z Programu záchrany architektonického dědictví. V roce 2018 pomohla poprvé krajská dotace,” říká zvěstovský starosta Karel Babický. Celková rekonstrukce by měla být ukončena v roce 2021 a vyjít na 14,2 miliony korun. Obnova kulturní památky je spolufinancována z rozpočtu obce Zvěstov, která se podílí 3,2 miliony korun.

Zvěstovský zámek obklopuje park, který se obec snaží ve spolupráci s místními hasiči udržovat. Už osmým rokem se v srpnu v sousedství zámku konal festival Zvěstov OPEN AIR. Na podiu se střídaly nejen regionální kapely a v zámeckém parku vyrostlo stanové městečko. Výtěžek z festivalu je z části věnován na obnovu zámeckého areálu, ale hlavně – tato akce přiláká každoročně do Zvěstova několik stovek lidí a pomáhá zviditelnit v minulosti opomíjenou památku.
 „Letošní OPEN AIR byl poznamenaný obavou z koronaviru – nebyli jsme si jisti, zda ho kvůli opatřením zabraňujícím šíření nemoci budeme vůbec moci uspořádat. Nakonec to bylo možné, na podiu u zámku se vystřídalo sedm kapel a pod podiem se skvěle bavilo 450  lidí,” dodává zvěstovský starosta. I tento festival podpořil Středočeský kraj.
Pokud vše půjde tak, jak si investor přeje, mohli bychom si už za pár let ve zvěstovském zámku prohlédnout třeba muzeum radiotechniky, zlatodolu Roudný nebo zrestaurované fresky Mikoláše Alše.

  Kontakty

  Obec Zvěstov
  Zvěstov 113
  Louňovice pod Blaníkem 257 06
  t: 317 833 227
  e: obec@zvestov.cz
  web: www.zvestov.cz