Zručský zámecký park


Pseudogotický zámek jako z pohádky, vypínající se nad řekou Sázavou ve Zruči nad Sázavou, obklopuje romantický zámecký park. Setkejte se s „králem železnic“ nebo si poslechněte hrající orchestrion.
Zámek a park ve Zruči nad Sázavou

Zručský zámecký park

Kolem zámku se rozprostírá nádherný park s dvoukilometrovou naučnou stezkou. Procházka začíná a zároveň končí u kostela. Na stezce se nacházejí informační tabule, dobové snímky, popisy vzácných stromů. Vše je doplněno ještě herními prvky pro děti. Zámeckým parkem s mnoha zastaveními se dostanete k nově zrekonstruované Kolowratské věži.   Děti zaručeně ocení zábavně naučnou stezku rytíře Miloty z Kolowrat, která je umístěna v zámeckém příkopu a je stylizována v duchu výchovy mladých rytířů.

Praktické informace

Otevírací doba

Park je volně přístupný celoročně.

Cena vstupného

Vstupné je zdarma.

Délka prohlídky

45 min.

Další praktické informace

Naučná stezka zámeckým parkem
Naučná stezka zámeckým parkem měří  2 km. Procházka začíná, ale také končí u kostela Povýšení sv. Kříže. Na stezce se nacházejí informační tabule, dobové snímky, popisy vzácných stromů – pro více informací můžete využít chytrý telefon s aplikací na čtení QR kódů. Vše je doplněno ještě herními prvky pro děti. Na každém panelu psí slečna Dallií položí dětem nějaký zajímavý úkol. Přijďte se projít a pobavit na naši stezku krásným zámeckým parkem.

Zámek Zruč nad Sázavou nabízí tyto expozice a zajímavosti:
Zámecký park v anglickém stylu, historie zámku Zruč nad Sázavou
Setkání s „králem železnic“ Janem Schebkem
Unikátní hrající orchestrion, obrazová sbírka rodiny Korffu
Zámecká kaple, věž a dobová koupelna
Malý a velký zámecký okruh
Svět kostiček a panenek
Muzeum Od verpánku k Baťovi
Zámecká galerie
Příběh řeky Sázavy
Vodácké muzeum
Kolowratská věž

Více informací

První dochovaná písemná zmínka o Zruči nad Sázavou pochází z roku 1328, je však zcela jisté, že nejstarší osídlení je mnohem starší. Možná již templářští rytíři vybudovali na skále nad řekou Sázavou hrad střežící důležitou obchodní stezku. Původní dřevěnou tvrz časem nahradila kamenná stavba, která se později přeměnila z hradu na zámek. Do jeho historie se zapsalo několik významných rodů – mocní a výbojní Kolowratové, Kalenicové, jejichž rodový erb tvoří, městský znak, Löwenthalové, kteří zřídili první zámecký park, a především Schebkové, kteří provedli přestavbu zručského zámku do dnešní podoby – architektonický klenot pozdního romantismu. Park je poprvé zmiňován v roce 1834, před tím byla na jeho místě okrasná a užitková zahrada. V roce 1948 byl zámek zkonfiskován a po roce 1989 vrácen potomkům posledního majitele, od roku 2003 je ve vlastnictví města. V letech 2006–2010 byl za pomoci evropských fondů nákladně rekonstruován a zpřístupněn veřejnosti.

Kontakty

Zámek Zruč nad Sázavou
Turistické informační centrum Zruč nad Sázavou
Zámek 1, Zruč nad Sázavou 285 22
tel.: 327 531 329
e-mail: infocentrum@mesto-zruc.cz
web: www.zamek-zruc.cz
GPS: 49.7444133N, 15.1016014E

 

Související informace: