Zámek Zruč nad Sázavou


Pseudogotický zámek jako z pohádky, vypínající se nad řekou Sázavou ve Zruči nad Sázavou, obklopuje romantický zámecký park.
Zámek Zruč nad Sázavou - pro rodiny s dětmi

Zámek Zruč nad Sázavou

Hned u vstupu do zámku zajděte do infocentra. Zde vám poradí, kam dál a získáte zde informační tiskoviny.
V nově zrekonstruovaném zámku probíhají prohlídky v duchu posledních majitelů zámku rodiny Schebků. Můžete si vybrat ze dvou prohlídkových okruhů, v nichž si prohlédnete zrenovované interiéry, zámeckou kapli nebo vystoupíte na zámeckou věž. V podkroví zručského zámku se od června 2020 nachází rozsáhlý Svět kostiček a panenek. Zde naleznete zapomenutou zemi dětství, her a radosti – uvidíte panenky, pokojíčky, ale také stavebnice a medvídky. Pro zájemce je otevřeno regionální muzeum mapující rozvoj ševcovského řemesla pod názvem Od verpánku k Baťovi.
Kolem zámku se rozprostírá nádherný park s dvoukilometrovou naučnou stezkou. Procházka začíná a zároveň končí u kostela. Na stezce se nacházejí informační tabule, dobové snímky, popisy vzácných stromů. Vše je doplněno ještě herními prvky pro děti. Zámeckým parkem s mnoha zastaveními se dostanete k nově zrekonstruované Kolowratské věži.  Z koruny dvacetimetrové věže se vám odkryje výhled na celý zámecký areál. S celou rodinou máte možnost navštívit Vodácké muzeum, kde jsou k vidění historické, ale také nejmodernější lodě a kajaky. Děti zaručeně ocení zábavně naučnou stezku rytíře Miloty z Kolowrat, která je umístěna v zámeckém příkopu a je stylizována v duchu výchovy mladých rytířů.
Pokud chcete poznat nejen zámek, ale i to nejzajímavější z města, zkuste hledací hru „questing“, s rytířem Milotou Kolowratem se vydají kolem celé Zruče. Plánek si můžete vytisknout sami nebo ho získáte v infocentru.

Praktické informace

Otevírací doba

Park je celoročně volně přístupný.

Otevírací doba zámku:
Duben a říjen, svátky: So a Ne 9–11:30, 12:30–17 h
Květen–září: denně: 9–11:30, 12:30–17 h
Mimo sezónu po domluvě na tel.: 327 531 329

Cena vstupného

Park je přístupný volně a zdarma.

Zámek:
Dle jednotlivých okruhů a expozic: dospělí: 30–120 Kč, děti, studenti a senioři: 20–80 Kč, děti do 6 let zdarma.
Možnost zvýhodněných návštěvnických balíčků.

Ceník všech expozic zde.

Délka prohlídky

1 hod.

Další praktické informace

Zámek Zruč nad Sázavou nabízí tyto expozice a zajímavosti:

Malý a velký zámecký okruh

Svět kostiček a panenek

Příběh řeky Sázavy

Muzeum Od verpánku k Baťovi

Kolowratská věž

Vodácké muzeum

Naučná stezka rytíře Miloty

Zámecká galerie

Dětské hřiště

Dětské dopravní hřiště

Kuličková dráha

Naučná stezka parkem

Stezka k rozhledně Babce

Cyklostezka

Pro hendikepované
Před zámkem je jedno vyhrazené parkovací místo.
Do většiny expozic se lze dostat za pomoci výtahu. Viz jednotlivé expozice.
Bezbariérové WC se nachází v přízemí zámku.

Více informací

První dochovaná písemná zmínka o Zruči nad Sázavou pochází z roku 1328, je však zcela jisté, že nejstarší osídlení je mnohem starší. Možná již templářští rytíři vybudovali na skále nad řekou Sázavou hrad střežící důležitou obchodní stezku. Původní dřevěnou tvrz časem nahradila kamenná stavba, která se později přeměnila z hradu na zámek. Do jeho historie se zapsalo několik významných rodů – mocní a výbojní Kolowratové, Kalenicové, jejichž rodový erb tvoří, městský znak, Löwenthalové, kteří zřídili první zámecký park, a především Schebkové, kteří provedli přestavbu zručského zámku do dnešní podoby – architektonický klenot pozdního romantismu. V roce 1948 byl zámek zkonfiskován a po roce 1989 vrácen potomkům posledního majitele, od roku 2003 je ve vlastnictví města. V letech 2006–2010 byl za pomoci evropských fondů nákladně rekonstruován a zpřístupněn veřejnosti.

Kontakty

Zámek Zruč nad Sázavou
Zámek 1, Zruč nad Sázavou 285 22
tel.: 327 531 329
e-mail: infocentrum@mesto-zruc.cz
web: www.zamek-zruc.cz
GPS: 49.7444133N, 15.1016014E

 

Související informace: