Zámek Vrchotovy Janovice


Zámek, původní kamenná tvrz pánů z Janovic, je znám zejména díky své poslední majitelce Sidonii Nádherné z Borutína. Ta mu vtiskla harmonii a schopnost zapůsobit.
Zámek a park Vrchotovy Janovice

Zámek Vrchotovy Janovice

Zámek, původní kamenná tvrz pánů z Janovic, je znám zejména díky své poslední majitelce Sidonii Nádherné z Borutína. Ta mu vtiskla harmonii a schopnost zapůsobit.
Stálá expozice České zvonařství seznamuje s historií zvonařského řemesla v Čechách a na Moravě. Život v 19. století přibližuje expozice Společnost v Čechách 19. století. Expozice Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice informuje o osobnostech, které pobývaly na zámku. Prohlédnout si můžete také výstavu fotografií historických interiérů zámku s názvem „Mé skvělé Janovice, moje srdce je volné, dávám Vám ho celé“.
Současná podoba krajinářského parku kolem zámku se vyvíjela déle než 200 let a je výsledkem šťastného setkávání osvícených majitelů s nadanými architekty.

Praktické informace

Otevírací doba

Květen–srpen: St–Ne: 9–12, 13–17 h
Duben, září a říjen: So–Ne: 9–12, 13–17 h

Cena vstupného

Zámek: dospělí: 90 Kč, děti a senioři: 60 Kč, do 6 let zdarma, rodinné: 150 Kč
České zvonařství: plné: 20 Kč, snížené: 10 Kč
Fotografická výstava a park: zdarma

Délka prohlídky

1 hod.

Další praktické informace

K zámku a parku ve Vrchotových Janovicích vás z vlakového nádraží v Olbramovicích dovede osmikilometrová Naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné.

Více informací

České zvonařství Expozice s názvem České zvonařství, která je jediná svého druhu v České republice, prezentuje historii zvonařského řemesla na území Čech a Moravy. Expozice tvoří podstatnou část historické sbírky zvonů Národního muzea, čítající více než 150 kusů. Pro návštěvníky je působivé setkání s mistrovskými díly dávných zvonařů - obrovskými zvony z věží kostelů, vzácnými křtitelnicemi, hmoždíři, klepadly, i malými stolními nebo oltářními zvonky. Prohlídku doprovází hlasy zvonů, zvonkoher a dobová hudba.

Expozice Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice Expozice „Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice“ přibližuje významné osobnosti literárního světa, které v minulosti pobývaly na janovickém zámku. Na zámku a v parku ve Vrchotových Janovicích v nedávné minulosti prožila život baronka Sidonie Nádherná z Borutína. Narodila se tu a od časů, kdy dospěla, do doby, kdy emigrovala, byla středem společnosti literátů, výtvarníků, politiků a filosofů, která se zde během let scházela. Rainer M.Rilke, Karl Kraus, Max Švabinský, Viktor Stretti, Karel Čapek, Antonín Podlaha, Adolf Loos, Camillo Schneider, Mechtilda Lichnowská, to jsou příklady některých z nich. Přijížděli na zámek díky osobnímu kouzlu a kultivovanosti Sidonie Nádherné, vraceli se díky její schopnosti vytvořit přátelské harmonické prostředí.

Expozice Společnost v Čechách 19. století Další z expozic je „Společnost v Čechách 19. století“, která představuje historické doklady v dobovém interiéru. Autoři expozice usilovali o to, aby se současní návštěvníci mohli intenzivně a zajímavě dotknout života svých nedávných předků, zamyslet se nad kulturou doby, která je obklopovala, nad různými vlivy, které ji spoluvytvářely, protínaly a formovaly.

Přilehlý park je možné navštívit bez průvodce, vstup je volný.

 

Kontakty

Zámek Vrchotovy Janovice
Vrchotovy Janovice 1, Vrchotovy Janovice 257 53
tel.: 724 412 256, 317 835 181
e-mail: vrchotovy_janovice@nm.cz
web: www.nm.cz
GPS: 49.6691197N, 14.5779172E

Související informace: