Muzeum Podblanicka Růžkovy Lhotice


Expozice Kraj tónů. Podblanicko v dějinách hudby na zámku v Růžkových Lhoticích vám ukáže Podblanicko jako hudební fenomén.
Zámek Růžkovy Lhotice

Muzeum Podblanicka Růžkovy Lhotice

Chcete vidět, kde bydlel slavný hudební skladatel Bedřich Smetana? Zámek Růžkovy Lhotice je barokně-klasicistní zámeček nedaleko Čechtic, kde v letech 1835-1844 bydlel mladý Bedřich i se svými rodiči. Některá jeho díla jsou inspirována zdejší krajinou. Zdejší expozice s názvem Kraj tónů je věnovaná různým hudebním velikánům, jako je například Richard Wagner, Zdeněk Fibich nebo Gustav Mahler.

Expozice s názvem Kraj tónů. Podblanicko v dějinách hudby je rozmístěna ve čtyřech místnostech a na chodbě. Každá z těchto částí je zaměřena na konkrétní osobnost nebo období. Výstava v chodbě seznamuje s historií Růžkových Lhotic a zámku. Nechybí ani dobové vybavení a krásný pozdně barokní nábytek doplňuje keramika. „Má svoje kouzlo. Ze salonů je výhled na kapličku a rybník na návsi, v interiéru jakoby zůstalo něco z energie početné rodiny Smetanových,“ uvádí Jindřich Nusek, kurátor expozice. Zámek je od roku 1984 přístupný pro veřejnost a jeho zahrada láká svatební páry.

 

Praktické informace

Otevírací doba

Duben – září: Út–Ne 9–12, 13–16 h
Říjen: Út–Pá 9–12, 13–16 h

Cena vstupného

Plné: 40 Kč, senioři, děti a studenti: 20 Kč

Délka prohlídky

1 hod

Další praktické informace

Více informací

Tvrz stála ve Lhoticích již roku 1363, kdy ji držel Oneš Tluksa ze Lhotic. Za husitských válek tvrz ovládal Žižkův spojenec Zdeněk z Lukavce, ale již za jeho potomků pustla. Až roku 1542 získali ves s tvrzí bohatí svobodníci bratři Jan a Jiří Růžkové z vladyckého rodu „Růžků z Rovného“. Jako úspěšní hospodáři si nechali roku 1543 potvrdit erb i přídomek a roku 1611 je ves prvně zmíněna jako „Lhotice Růžkovy“. Tvrz byla součástí hlavního dvora, který měl od roku 1762 i vlastní pivovar.

V roce 1777 koupil zadlužené Lhotice od Josefa Růžka hrabě Karel Josef Palm, majitel Čechtic. Lhotice jako svobodnický statek prodal roku 1787 svému hospodářskému radovi Františku Dornovi, který na místě tvrze vystavěl barokně-klasicistní „zámek“. Jako svobodnické sídlo vynikl v rámci Čech rozsahem i strukturou. Jeho dvoukřídlá budova byla zapojena do areálu dvora, vymezeného na dalších stranách zahradou, hospodářským objektem a hospodou. Okna byla lemována šambránami s uchy a schodiště zdobeno motivy čabrak.

Za barona Alberta Haaka, po roce 1819, zřejmě získal interiér empirová kamna a roku 1835 koupil Lhotice v dražbě František Smetana. Mladý Bedřich tu prožil nejšťastnější léta, která se motivy promítla do jeho pozdějších děl. Bedřich měl pokoj v prvním patře, které obývala rodina majitele. Roku 1844 musí ale František Smetana Lhotice prodat a koncem století zámek poškodil oheň. Jižní průčelí získalo sedlové šambrány a v budově hospody byl zřízen lihovar. V roce 1924 byla umístěna v jižním průčelí, podle návrhu Josefa Gočára, Smetanova busta od Otakara Španiela.

V 50. letech zabralo budovy zemědělské družstvo a až v roce 1972 získalo zámek okresní muzeum. Během generální rekonstrukce byly mimo jiné obnoveny přízemní arkády a zámek byl veřejnosti zpřístupněn roku 1984 s expozicí Hudební tradice Podblanicka. Obnovou prošla i smetanovská zahrada a v roce 2014 byla otevřena nová expozice Kraj tónů, připomínající hudební osobnosti Podblanicka a pobyt Bedřicha Smetany.

Kontakty

Zámek Růžkovy Lhotice
Zámek 1 Růžkovy Lhotice, Čechtice 257 65
tel.: 317 853 157,
e-mail: lhotice@muzeumpodblanicka.cz
web: www.muzeumpodblanicka.cz
GPS: 49.6061806N, 15.0715564E

Související informace: