Zámecký park Ratměřice


Zámek v Ratměřicích obklopuje park, jemuž dominují dva sekvojovce obrovské.
Zámek a park Ratměřice

Zámecký park Ratměřice

Ratměřický zámek byl vybudován na počátku 18. století hrabětem J. A. Kořenským z Terešova, dnešní novorenesanční podobu dostal až za vlastnictví  Chotků, kteří jej koupili v polovině 19. století. Součástí zámeckého areálu je také původně románský kostel sv. Havla.
Doba založení zdejšího zámeckého parku není známa, ale ovocný a okrasný sad v těchto místech existoval již v 18. století. Základní parkové úpravy a výsadby byly provedeny za Chotků v polovině 19. století.
Z té doby se zachovaly i nejpozoruhodnější stromy tohoto parku – dva Sekvojovce obrovské, které s výškou přes 40 metrů a obvodem 5 metrů patří mezi největší v Čechách. V ratměřickém parku se nachází celkem 29 jehličnatých a 60 druhů listnatých stromů nebo keřů. V současnosti je zámek a park v majetku rodiny Kabešových.

Ratměřicemi prochází okružní naučná stezka, která vás seznámí originální formou s příběhem místního sedláka Oneše a jeho nelehkým životem v době bitvy u Jankova, jejíž dramatický průběh si můžete přiblížit návaznou naučnou stezkou okolo Jankova.

Praktické informace

Otevírací doba

Park je otevřen pro veřejnost o svátcích a víkendech 10–17 h
Restaurace: Po a Ne: 11–20 h, Út až Čt: 11–22 h, Pá a So: 11–24 h

Zámek je přístupný pouze pro ubytované hosty.

Cena vstupného

Vstupné do parku je zdarma.

Délka prohlídky

1 hod.

Další praktické informace

Do Ratměřic lze přijet autobusem od Benešova, Votic a Vlašimi, autem po silnici od Votic či Louňovic pod Blaníkem (silnice č. 150). Z Jankova a Zvěstova vede do Ratměřic modrá turistická značka.

Více informací

Zámek byl zrekonstruován na luxusní wellness hotel.

Kontakty

Zámek a park Ratměřice
Ratměřice 1, Ratměřice 257 03
tel.: 312 600 100
e-mail: recepce@zamek-ratmerice.cz
web: www.zamek-ratmerice.cz
GPS: 49.6441656N, 14.7595739E

Související informace: