Za Japonskem na zámek v Růžkových Lhoticích

Od 11. června do 30. srpna si můžete na zámku v Růžkových Lhoticích prohlédnout výstavu Cesty za japonským textilem. Výstava mapuje vzpomínky ze tří cest po Japonsku, které uskutečnila autorka výstavy Lada Charvátová se zájemci o japonskou kulturu po stopách textilu a řemesla v letech 2017 až 2019.

 

Výstava představuje 7 textilních artefaktů, které splňují formální podobu japonských svitků, dále soubor zavinovacích sukének tvořených technikou bodoko. „Tyto sukénky sešívané z malých kousků starých látek v dávných dobách nosily chudé japonské ženy pod kimony jako spodní prádlo. Ukázky sukének jsou zamýšleny buď jako vzorníky starobylých látek nasbíraných na bleších trzích v Yokohamě, Kyotu, Kanazavě a v Naře, nebo jako textilní objekty, na kterých si autorky vyzkoušely zvláštní techniku sešívání a prošívání,“ vysvětluje Lada Charvátová. Prohlédnout si můžete i soubor quiltů, které mají praktické využití jako přikrývky a zároveň jsou vzorníky speciální techniky prošívání zvané sashiko. Sbírka prostírání, ubrusů a taštiček připomíná město Hirosaky, kde se zrodilo prošívání přes počítanou nit ve tvaru kosočtverců, zvané kogin. „Touto technikou se textil zateploval, protože látka byla vyrobena z přírodního konopí nebo kopřivy ramie, a tudíž byla řidčeji utkaná,“ dodává Charvátová. Ve sbírce prostírání, ubrusů a taštiček si prohlédnete i aienské vzory, které mají svého majitele ochraňovat před zlými duchy a nepřízní osudu.

Praktické informace

Otevírací doba

Duben – září: Út–Ne 9–12, 13–16 h
Říjen: Út–Pá 9–12, 13–16 h

Cena vstupného

Plné: 40 Kč, senioři, děti a studenti: 20 Kč

Délka prohlídky

cca 1 hod.

Mapa

Další praktické informace

Tvrz stála ve Lhoticích již roku 1363, kdy ji držel Oneš Tluksa ze Lhotic. Za husitských válek tvrz ovládal Žižkův spojenec Zdeněk z Lukavce, ale již za jeho potomků pustla. Až roku 1542 získali ves s tvrzí bohatí svobodníci bratři Jan a Jiří Růžkové z vladyckého rodu „Růžků z Rovného“. Jako úspěšní hospodáři si nechali roku 1543 potvrdit erb i přídomek a roku 1611 je ves prvně zmíněna jako „Lhotice Růžkovy“. Tvrz byla součástí hlavního dvora, který měl od roku 1762 i vlastní pivovar.

V roce 1777 koupil zadlužené Lhotice od Josefa Růžka hrabě Karel Josef Palm, majitel Čechtic. Lhotice jako svobodnický statek prodal roku 1787 svému hospodářskému radovi Františku Dornovi, který na místě tvrze vystavěl barokně-klasicistní „zámek“. Jako svobodnické sídlo vynikl v rámci Čech rozsahem i strukturou. Jeho dvoukřídlá budova byla zapojena do areálu dvora, vymezeného na dalších stranách zahradou, hospodářským objektem a hospodou. Okna byla lemována šambránami s uchy a schodiště zdobeno motivy čabrak.

Za barona Alberta Haaka, po roce 1819, zřejmě získal interiér empirová kamna a roku 1835 koupil Lhotice v dražbě František Smetana. Mladý Bedřich tu prožil nejšťastnější léta, která se motivy promítla do jeho pozdějších děl. Bedřich měl pokoj v prvním patře, které obývala rodina majitele. Roku 1844 musí ale František Smetana Lhotice prodat a koncem století zámek poškodil oheň. Jižní průčelí získalo sedlové šambrány a v budově hospody byl zřízen lihovar. V roce 1924 byla umístěna v jižním průčelí, podle návrhu Josefa Gočára, Smetanova busta od Otakara Španiela.

V 50. letech zabralo budovy zemědělské družstvo a až v roce 1972 získalo zámek okresní muzeum. Během generální rekonstrukce byly mimo jiné obnoveny přízemní arkády a zámek byl veřejnosti zpřístupněn roku 1984 s expozicí Hudební tradice Podblanicka. Obnovou prošla i smetanovská zahrada a v roce 2014 byla otevřena nová expozice Kraj tónů, připomínající hudební osobnosti Podblanicka a pobyt Bedřicha Smetany.

  Související místa

  Jídlo

  Restaurace U Zlaté Prahy v Čechticích

  Ubytování

  Kontakty

  Zámek Růžkovy Lhotice
  Zámek 1 Růžkovy Lhotice, Čechtice 257 65
  tel.: 317 853 157,
  e-mail: lhotice@muzeumpodblanicka.cz
  web: www.muzeumpodblanicka.cz
  GPS: 49.6061806N, 15.0715564E