Výstava ve špejcharu v Olbramovicích připomíná nejmenší obce

Špejchar v Olbramovicích zve na výstavu akademického malíře Ladislava Hojného „Tady a tudy – chodící, kreslící, písící“.
Jde o devět pásů kreseb ze seriálu „Výlety do malých a nejmenších obcí Středočeského kraje“, kterému se malíř věnuje od roku 2003. Každý pás kreseb mapuje vesnice jiného okresu. Vystaveno bude také 24 kartonů, bilancujících dosavadní činnost. Jeden z panelů pak autor věnuje tzv. „rozdávacím kresbám“ – pokud vás některá zaujme, budete si ji moci odnést.
Výstava Ladislava Hojného bude v olbramovickém špejcharu k vidění od dubna do října, ve středu mezi 15. a 18. hodinou a v sobotu mezi 13. a 16. hodinou.

 

Ze 14. století pochází památkově chráněný špýchar, který stojí při sinici 1/18. Jde vlastně o pozůstatek tvrze.
Původně obranná věž navazovala na zděnou obvodovou zástavbu. V 16. století byla tvrz přestavěna – a z této doby pocházejí sgrafita, která si můžete prohlédnout na fasádě při vstupu do areálu špýcharu. Až do první čtvrtiny 18. století sloužila tvrz k obytným účelům, poté byla přestavěna na sýpku. V roce 1873 ji koupil Jakub Pollak a jeho rodina ji vlastnila až do začátku druhé světové války.
Po rozsáhlé rekonstrukci slouží špýchar jako spolkový dům. Nese jméno posledního majitele Karla Pollaka, místního divadelního a sportovního mecenáše. Většina příslušníků rodiny Pollaků zahynula za druhé světové války v koncentračních táborech, kam byli deportováni pro svůj židovský původ.
Ve špýcharu se dozvíte informace z historie obce i budovy, zhlédnout můžete některou z aktuálních výstav.

Praktické informace

Otevírací doba

Celoročně: St: 15–18 h, So: 13–16 h

Cena vstupného

Dobrovolné

Délka prohlídky

cca 1 hod.

Mapa

Další praktické informace

Zaparkovat automobil můžete zdarma na asfaltové ploše poblíž obecního úřadu.

Olbramovice leží na hlavním silničním i železničním tahu mezi Prahou a Českými Budějovicemi. Autobusová zastávka je od špýcharu vzdálená 350 m, vlakové nádraží 1 km.

Související místa

Jídlo

Restaurace U Michala v Olbramovicích

 

Ubytování

Penzion Beako Votice

Penzion Modrá kočka ve Voticích

Penzion Starý svět – Amerika u Votic

Kontakty

Spolkový dům Karla Pollaka
Špýchar Olbramovice
Olbramovice, Votice 259 01
tel.: 317 812 454
e-mail: podatelna@olbramovice.cz
web: www.olbramovice.cz
GPS: 49.6736050N, 14.6385622E