Vyhlídková trasa Střezimíř


Patnáctikilometrový pěší okruh vede po návrších s kouzelnými vyhlídkami.
Vyhlidkova trasa Strezimir, pohled z Lipky

Vyhlídková trasa Střezimíř

Vyhlídková trasa kolem obce Střezimíř vás zavede do jižní části Středočeského kraje. Pokud ji projdete celou, vychutnáte si krásný rozhled doslova na všechny světové strany.
Oblast, nacházející se v České Sibiři, vás překvapí svou krásou i drsnějším, podhorským podnebím.

Výlet začněte od železnice a vydejte se na trasu přímo z místního nádraží. Nádraží Střezimíř je nejvýše položená stanice na původní trati Františka Josefa mezi Prahou a Vídní. Nachází se 600 metrů nad mořem.

Okružní vyhlídková trasa vás provede po obcích Střezimíř – Bonkovice – Černotice – Čmerdovka – Dolní Dobřejov – Větrov – a zpět do Střezimíře. Cestou zdoláte 100 metrů převýšení, otestujete tedy i svoji kondici.

Během výletu vás budou provázet drobné sakrální stavby, od té největší z nich – kaple sv. Vojtěcha ve Střezimíři – přes výklenkové kapličky až po kamenné a litinové kříže. Sympatické je, že každá kaplička má svůj popis i naučnou tabuli.

Praktické informace

Délka trasy

15 kilometrů

Náročnost trasy

Trasa je středně náročná, dá se zvládnout i s terénními kočárky.

Další praktické informace

Cestu začněte na nádraží ve Střezimíři. Jezdí sem pravidelné vlaky z Tábora.

Nezabloudíte – celá stezka je dobře značená modrým psaníčkem, které vás provede na všech 7 vyhlídkových míst.

Z důvodu stavby IV. železničního koridoru je z malé části omezena trasa vyhlídkového okruhu směrem ze Střezimíře Nádraží k bývalým lázním Stupčice.

V zájmu vlastní bezpečnosti respektujte prosím zákaz vstupu na staveniště.

Doporučujeme z železniční stanice Střezimíř popojít směrem k obci (asi 1 km) a napojit se k trase vyhlídkového okruhu na odbočce ke hřbitovu.

Po dostavbě železničního koridoru dojde k opětovnému zpřístupnění celého okruhu.

Více informací

Z vyhlídky Lipka se vám naskytnou pohledy přes Tábor až k rakouským hranicím. Ukáže se vám Kleť, Písecké hory i Šumava a, když budete mít štěstí, vykouknou za jejími vrcholky i hřebeny Alp. Od altánu zase dohlédnete přes celou sedleckou kotlinu až k pásu Brd. A pokud k očím přiložíte dalekohled, přenesete se do historie. Najdete bájný Blaník, hrady Šelmberk, Borotín, Choustník a Vysoký Chlumec. Přehlédnete také rožmberské Třeboňsko a do údolí Českého Meránu zasazenou Prčici, kde má slavný rod své kořeny. Jako na dlani budete mít drsnou, ale krásnou oblast České Sibiře.

Během celého výletu vás budou provázet drobné sakrální stavby, od té největší z nich – kaple sv. Vojtěcha ve Střezimíři – přes výklenkové kapličky až po kamenné a litinové kříže. V Dolním Dobřejově si pak budete moci prohlédnout koně Převalského a u vyhlídky Lipka zkusit najít ukrytou keš.

Kontakty

Obec Střezimíř
Střezimíř 110, 257 87 Střezimíř
tel.: 739 077 908
email: obec@strezimir.cz
web: www.strezimir.cz
GPS: 49.5320047N, 14.6113297E

Související informace: