Vyhlídka z Chabeřických skal


Úžasné místo na skalnatém ostrohu vysoko na řekou se nachází asi 10 metrů od červeně značené turistické trasy, která vede ze Zruče do Kácova.
Vyhlídka z Chabeřických skal

Vyhlídka z Chabeřických skal

Při červené turistické trase ze Zruče nad Sázavou do Kácova budete procházet po Chabeřických skalách. Jen pár metrů od trasy se vám díky skalnatému ostrohu nad řekou otevře výhled na město, řeku a do krajiny.

Praktické informace

Otevírací doba

Místo je celoročně volně přístupné.

Cena vstupného

Zdarma

Délka prohlídky

30 min.

Další praktické informace

Místo není zabezpečené před pádem! Vyhlídka je přístupná po příkré lesní stezce. Není ji možné projet na kole ani s kočárkem. Doporučujeme vhodnou turistickou obuv.

Místo lze také navštívit po Zručské stezce k rozhledně Babka (v odkazu trasy naleznete její mapu s vyznačenou odbočkou k vyhlídce z Chabeřických skal).

 

Více informací

Významným krajinným prvkem Zručska jsou Chabeřické skály. Jedná se o skalnatou plochu s výměrou 60 495 m2 v k.ú. Chabeřice. Jde o příkré výslunné skály nad pravým břehem Sázavy, vzdálené 1 až 1,5 km od zručského zámku, s nadmořskou výškou 320 – 406 m.

Vyskytuje se zde celá řada teplomilných rostlin např. pelyněk ladní, bělozářka větvitá, řešičník písečný, chrpa porýnská, hvozdík kartouzek, kostřava sivá, kokořík vonný, tolita lékařská a řada dalších. Na skalách roste roztroušeně ohrožený jalovec obecný.
Z hmyzí říše zde můžeme nalézt čmeláka zemního, lesního, skalního a mechového, zákeřnici červenou, kutilku písečnou, z motýlů otakárka fenyklového, stužkonosku modrou, babočky admirál, bílé a paví oko, modrásky, perleťovce stříbropáska, okáče bojínkového a další. Mezi plazi se vyskytují ještěrka obecná, užovka hladká a zmije obecná. Ze světa ptáků zde najdeme výra velkého, strakapouda velkého evropského, sýkory, brhlíka lesního a další. Z dravců káně lesní, krahujce obecného a poštolku obecnou. Vyskytuje se zde i plšík lískový.
Vyhlášení tohoto významného krajinného prvku v roce 2002 umožní uchování lokality s vysokou biologickou hodnotou.

Kontakty

Chabeřické skály
GPS: 49.7505381N, 15.0890206E

Související informace: