Vodní dům vstoupí do páté turistické sezóny s aktualizovaným webem a několika novinkami

Zavítat do Návštěvnického střediska Vodní dům na břehu švihovské vodní nádrže sice kvůli koronaviru můžete až po 11. květnu, už nyní si však můžete prohlédnout nové, svěží a moderní webové stránky jednoho z nejoblíbenějších turistických cílů v Kraji blanických rytířů www.vodni-dum.cz

Nové webové stránky vás nejen nalákají k návštěvě interaktivní expozice, kde najdete vše o vodě pod jednou střechou, ale také se dozvíte informace o vodní nádrži, zjistíte, kdy a za jakých podmínek je možné se vypravit na hráz a na opuštěné dálniční mosty

Vodní dům letos vstupuje do páté turistické sezóny. A nové webovky nejsou jedinou novinkou, kterou si pro návštěvníky připravil.

Nově ve Vodním domě zjistíte, co je to vodní stopa a jak se vyrábí pitná voda. Věděli jste, že prvními „kontrolory jakosti“ v úpravně pitné vody jsou pstruzi? Jejich práci můžete zhodnotit přímo ve Vodním domě.

V okolí Vodního domu, na okružní 300 metrů dlouhé naučné stezce se kromě informací o vodě v krajině seznámíte s hadcem, zvláštní horninou vystupující na povrch v okolí vodní nádrže Švihov. Obsahuje hodně hořčíku a těžkých kovů, proto na něm prospívá jen malá část rostlin. Některé z nich můžete na hadcové skalce na stezce pozorovat na vlastní oč.i K nejvzácnějším patří bíle kvetoucí kuřička hadcová, která je dokonce endemitem – na celém světě roste volně pouze na dvou místech, v geoparku Kraj blanických rytířů. Doslova osahat si její květ můžete na nedalekém kovovém modelu. Děti upotřebí hadcové kuličky, které získaly zdarma ke vstupence a s nimiž se v expozici Vodního domu přesvědčily, že naše republika je skutečnou střechou Evropy. I hadcový květ vydá kuličky zpět, takže si z nich jako památku na zážitky u Želivky můžete udělat třeba náramek.

Praktické informace

Otevírací doba

Od 11. května 

Vodní dům je otevřený od úterý do neděle, včetně státních svátků.
duben–září:  9:00–17:00
říjen–březen:  9:00–16:00

Cena vstupného

Dospělí: 100 Kč
Děti (3–15 let): 55 Kč
Studenti (ISIC), senioři: 65 Kč
ZTP, ZTP/P, průvodce osoby se ZTP/P:  55 Kč
Rodinné vstupné 2+3: 220 Kč

Délka prohlídky

Obvykle 60–120 min.

Mapa

Další praktické informace

Ve Vodním domě si můžete také objednat prohlídku hráze vodního díla Švihov (Želivka) s průvodcem. Exkurze na hráz neprobíhají v zimních měsících (prosinec – únor) – v tomto období není z provozních důvodů vstup na hráz možný. Prohlídka trvá asi 1 hodinu, sraz účastníků je vždy v recepci Vodního domu. Na exkurzi se můžete objednat buď emailem na vodnidum@csop.cz  nebo telefonicky na čísle 602 665 409. Jednotná cena komentované prohlídky hráze je 80 Kč za 1 osobu.

Kontakty

Návštěvnické středisko Vodní dům
Hulice 118
Hulice 257 63
tel: 602 665 409
e-mail:
vodnidum@csop.cz – obecné dotazy, objednávky zájezdů
veronika.duskova@csop.cz – objednávky výukových programů pro školy
web: www.vodni-dum.cz
GPS: 49.7188203N, 15.0865194E