Vlastivědné muzeum Voticka


Vlastivědné muzeum Voticka vám na ploše 300 metrů čtverečních poodhalí historii i přírodu Voticka, krajiny bitvy u Jankova a České Sibiře.
Vlastivědné muzeum Voticka v klášteře sv. Františka ve Voticích

Vlastivědné muzeum Voticka

Zrekonstruovaný klášter svatého Františka z Assisi, jehož historie sahá do první poloviny 17. století, nabízí hned několik expozic a také Vlastivědné muzeum Voticka, které najdete v 1. patře západního křídla.

Chodba muzea je využita z části jako obrazová galerie regionálních umělců a jsou zde umístěny čtvery zrestaurované věžní hodiny z Popovic (kolem roku 1670), Jankova (1708) a Votic (kolem roku 1750 a z roku 1894). Další část chodby je plánována jako výměnná expozice – první výstava je věnována židovské komunitě, protektorátu, 2. sv. válce a odboji na Voticku.

V první z místností najdou návštěvníci poučení o historii města v listinách a kronikách, některými kopiemi budou moci i zalistovat. Zajímavá je také sbírka mincí, nalezených za pomoci detektoru kovů. Geologická expozice, jedna z geologických expozic národního geoparku Kraj blanických rytířů, seznamuje s horninami na Voticku a jejich využitím. V expozici věnované pravěku a starověku si lze prohlédnout 4.–5. tisíc let staré sekeromlaty, sbírku středověkých nálezů nebo modely tvrzí v Martinicích a v Koutech.

Vystavená je 300 let stará zrekonstruovaná plastika sv. Jana Nepomuckého, umístěná původně ve sloupu na dnešním Komenského náměstí ve Voticích, stuhy k praporům neustupovských spolků nebo torzo votického loutkového divadla. Muzeum se věnuje také Voticku jako zemědělskému a řemeslnému kraji. Vystaven je soubor máselnic, zemědělského náčiní, ale i výrobků a nástrojů kovářů, tesařů, kolářů, vývěsní štíty votických živnostníků nebo cechovní korouhev z roku 1858.

Praktické informace

Otevírací doba

Duben, říjen–duben: Po–Pá, svátky: 10–12, 13–16 h
Květen–září: Út–Ne, 10–12, 13–17 h
Mimo uvedený čas po dohodě na: 775 683 394

Poslední prohlídka hodinu před zavírací dobou.

Pro větší skupiny je nutná rezervace.

Cena vstupného

Dospělí: 30 Kč

Děti, studenti, senioři: 20 Kč

Délka prohlídky

1  hod.

Další praktické informace

Z votického autobusového nádraží je to do kláštera 300 metrů. Z votického vlakového nádraží na Beztahově vás ke klášteru dovede 1,5 kilometrů dlouhý chodník Husovou ulicí.

Více informací

V klášteře sv. Františka z Assisi ve Voticích můžete navštívit tyto expozice: Ze života františkánů, historie kláštera a významné osobnosti Voticka Při prohlídce kláštera vás seznámíme s historií kláštera a životem františkánů, navštívíte domácí kapli zdobenou mariánskými freskami, bývalou knihovou, klášterní jídelnu s jedinečnou štukovou výzdobou a rajský dvůr se slunečními hodinami. Výstava kočárků a panenek Prohlédnout si můžete stálou expozici historických kočárků a panenek ze sbírky Anny Čermákové z Benešova. Uvidíte zde kočárky od roku 1900 a na 200 panenek včetně tzv. reborn panenek připomínající živá miminka. Vlastivědné muzeum Voticka Máte možnost navštívit nově otevřené vlastivědné muzeum Voticka, kde prozkoumáte geologii regionu, kroniky, období 2. světové války, exponáty z prvorepublikové éry nebo řemeslné a zemědělské nástroje převážně z 19. století. Vystaveny jsou také čtvero starých hodinových strojů z věží místních kostelů. Kolektivizace Osudy soukromých zemědělců za kolektivizace přibližuje stálá expozice "Ve jménu šťastných zítřků!". Seznání vás s tím, jak Státní bezpečnost v 50. letech minulého století v prostorách kláštera vyslýchala sedláky z okolí. Součástí výstavy je i jedna z bývalých výslechových místností, která byla upravena do autentické podoby s mřížemi na oknech a dalším vybavením vyšetřovatelů.

Kontakty

Klášter sv. Františka z Assisi
Klášter 1, Votice 259 01
tel.: 775 683 394
e-mail: klaster@votice.cz, infocentrum@votice.cz
web: www.mkcvotice.cz
GPS: 49.6369064N, 14.6407019E

Související informace: