Naučná stezka S rytířem na Blaník

Na čtrnácti informačních panelech se seznámíte s přírodními i historickými aspekty bájné hory. Cestou uvidíte kopii základního kamene Národního divadla, či sochu rytíře. Stezka vede čtyři kilometry po červené turistické značce a je doplněna sedmnácti hravými zastaveními pro rodiče s dětmi – zahrajete si např. dendrofon, zasoutěžíte se zvířaty ve skoku dalekém nebo si poměříte rozpětí vlastních paží s křídly ptáků.
Součástí naučné stezky je i geologická expozice hornin Podblanicka, kterou najdete na začátku stezky u silnice Kondrac–Načeradec.

Prohlédněte si trasu od parkoviště nad Louňovicemi pod Blaníkem přes vrchol Velkého Blaníku k Domu přírody Blaníku:

Naučnou interaktivní stezku S rytířem na Blaník, která vede přes vrchol Velkého Blaníku s rozhlednou mezi jeho úpatími z louňovické a kondracké strany, vybudoval Český svaz ochránců přírody Vlašim v roce 2007. Na čtrnácti informačních panelech se seznámíte s přírodními i historickými aspekty bájné hory. Cestou uvidíte kopii základního kamene Národního divadla, či sochu rytíře. Stezka vede čtyři kilometry po červené turistické značce a je doplněna sedmnácti hravými zastaveními pro rodiče s dětmi – zahrajete si např. dendrofon, zasoutěžíte se zvířaty ve skoku dalekém nebo si poměříte rozpětí vlastních paží s křídly ptáků.
Součástí naučné stezky je i geologická expozice hornin Podblanicka, kterou najdete zkraje stezky u silnice Kondrac–Načeradec. Pod širým nebem uvidíte dvě desítky rozměrných vzorků hornin, každý s popisem složení a původu.

DOPRAVA
Naučná stezka není okružní. Do Louňovic pod Blaníkem lze přijet autobusem od Benešova, Vlašimi, Votic či Tábora, autem po silnici od Vlašimi (silnice č. 125) nebo od Votic (silnice č. 150). Začátek stezky je Na úpatí Blaníku (možnost parkování) nebo pěšky po červené turistické značce cca 1 km z náměstí v Louňovicích.
K parkovišti u geologické expozice se dostanete pěšky z Kondrace (po červené turistické značce cca 1 km), autem či autobusem z Vlašimi nebo Načeradce (zastávka Kondrac, Krasovice, rozc.).

SLUŽBY A AKTIVITY
17 hravých zastavení | 14 infopanelů | rozhledna s občerstvením

PRŮVODCE KE STAŽENÍ

NÁVŠTĚVNÍ DOBA
Naučná stezka a geologická expozice přístupné celoročně.

KONTAKT
ČSOP Vlašim, tel.: 317 845 169, www.csopvlasim.cz