„Ve jménu šťastných zítřků“ – Kolektivizace na Voticku


Temnou minulost votického kláštera a regionu v období 50. let 20. století připomíná stálá expozice v klášteře sv. Františka z Assisi, zaměřená na násilnou kolektivizaci zemědělství.
Muzeum kolektivizace v klášteře sv. Františka z Assisi ve Voticích

„Ve jménu šťastných zítřků“ – Kolektivizace na Voticku

Zrekonstruovaný klášter svatého Františka z Assisi, jehož historie sahá do první poloviny 17. století, nabízí hned několik expozic a také expozici Ve jménu šťastných zítřků“ – Kolektivizace na Voticku, kterou najdete v přízemí západního křídla.

Prostřednictvím regionální sondy nová expozice připomene pozapomenutou, a přitom tragickou proměnu společnosti, o níž se ještě v nedávné minulosti hovořilo jako o takzvané „socializaci vesnice“. Ta byla nejen na Voticku spojena se šikanou a násilím, které vůči soukromým hospodářům uplatňoval komunistický režim. S pomocí pamětníků chceme upozornit na tragické příběhy jednotlivců i rodin, popsat jejich odpor vůči kolektivizaci a zároveň poukázat na rozpor mezi archivními prameny a lidskou pamětí.

Expozici tvoří 26 velkoformátových panelů s mnoha dobovými, vesměs dosud nepublikovanými fotografiemi a dokumenty. Většina z nich pochází z rodinných sbírek, kronik, městského archivu a Archivu bezpečnostních složek. Násilnou podstatu komunistického režimu dokumentují seznamy hospodářů z Voticka, kteří byli sledováni StB, označeni za „kulaky“ a následně perzekvováni. Tento jmenný seznam připomíná na dvě stovky zemědělců, které soudy a úřady trestaly peněžitými pokutami, zabavením majetku, vystěhováním z obcí, zákazem pobytu v okrese Votice, odsuzovaly je k trestům odnětí svobody.

Expozice se nachází v přízemí zrekonstruovaného západního křídla bývalého kláštera, kde v letech 1949 až 1952 sídlil nejen Okresní národní výbor, ale i oddělení StB. Jedna z místností, v níž tehdejší příslušníci StB prováděli výslechy, byla upravena do autentické podoby, s mřížemi na oknech, katrem na chodbě a dalším vybavením vyšetřovatelů.

K zamyšlení vybídnou výpovědi pamětníků a dokumenty promítané na velkoplošné obrazovce.

Praktické informace

Otevírací doba

Duben, říjen–prosinec: Po–Pá, svátky: 10–12, 13–16 h
Květen–září: Út–Ne, 10–12, 13–17 h
Mimo uvedený čas po dohodě na: 775 683 394

Poslední prohlídka hodinu před zavírací dobou.

Pro větší skupiny je nutná rezervace.

Cena vstupného

Zdarma

Délka prohlídky

1  hod.

Další praktické informace

Z votického autobusového nádraží je to do kláštera 300 metrů. Z votického vlakového nádraží na Beztahově vás ke klášteru dovede 1,5 kilometrů dlouhý chodník Husovou ulicí.

Více informací

V klášteře sv. Františka z Assisi ve Voticích můžete navštívit tyto expozice: Ze života františkánů, historie kláštera a významné osobnosti Voticka Při prohlídce kláštera vás seznámíme s historií kláštera a životem františkánů, navštívíte domácí kapli zdobenou mariánskými freskami, bývalou knihovou, klášterní jídelnu s jedinečnou štukovou výzdobou a rajský dvůr se slunečními hodinami. Výstava kočárků a panenek Prohlédnout si můžete stálou expozici historických kočárků a panenek ze sbírky Anny Čermákové z Benešova. Uvidíte zde kočárky od roku 1900 a na 200 panenek včetně tzv. reborn panenek připomínající živá miminka. Vlastivědné muzeum Voticka Máte možnost navštívit nově otevřené vlastivědné muzeum Voticka, kde prozkoumáte geologii regionu, kroniky, období 2. světové války, exponáty z prvorepublikové éry nebo řemeslné a zemědělské nástroje převážně z 19. století. Vystaveny jsou také čtvero starých hodinových strojů z věží místních kostelů. Kolektivizace Osudy soukromých zemědělců za kolektivizace přibližuje stálá expozice "Ve jménu šťastných zítřků!". Seznání vás s tím, jak Státní bezpečnost v 50. letech minulého století v prostorách kláštera vyslýchala sedláky z okolí. Součástí výstavy je i jedna z bývalých výslechových místností, která byla upravena do autentické podoby s mřížemi na oknech a dalším vybavením vyšetřovatelů.

Kontakty

Klášter sv. Františka z Assisi
Klášter 1, Votice 259 01
tel.:775 683 394
e-mail: klaster@votice.cz, infocentrum@votice.cz
web: www.mkcvotice.cz
GPS: 49.6369064N, 14.6407019E

Související informace: