U Jankova se po 377 letech střetnou švédská a císařská vojska

JANKOV V sobotu 5. března budou na návrší na Habrovce mezi Jankovem a Ratměřicemi opět řinčet zbraně. 377. výročí bitvy u Jankova uctí pořadatelé akce pochodem vojáků z jankovského náměstí na návrší Habrovka, pietním aktem u památníku bitvy u Jankova a divácky zajímavou bitevní ukázkou. Zapojí se do ní zhruba dvě stovky účastníků v dobových kostýmech a více jak tucet jezdců na koních. Chybět nebudou děla a další dobové rekvizity.

Letošní ročník akce, připomínající jedno z nejkrvavějších střetnutí třicetileté války, ke kterému došlo u Jankova na Benešovsku 6. března 1645, naváže na předloňskou, co do počtu účinkujících i diváků, úspěšnou akci. V loňském roce se „bitva u Jankova“, z důvodu opatření, souvisejících s pandemií covid-19, nekonala.

V sobotu 5. března od 10 do 13 hodin bude ve staré škole v Jankově otevřena pamětní síň věnovaná bitvě u Jankova. Jsou zde vystaveny historické dokumenty a exponáty související s bitvou a jejími dopady na zdejší kraj. Ve 13 hodin můžete na náměstí v Jankově přihlížet řazení a odchodu vojsk na bojiště. To je vzdáleno zhruba kilometr a můžete na něj vojsko doprovodit. Ve 13:30 se u památníku bitvy u Jankova při silnici mezi Jankovem a Ratměřicemi uskuteční pietní vzpomínka na přibližně 6 000 vojáků, jejichž život v březnu 1645 vyhasl na pláních kolem Jankova.

Ve 13:45 bude u památníku pokřtěna nová kniha historika Lukáše Slámy Bitva u Jankova, která vyšla z kraje letošního roku v českobudějovickém nakladatelství Veduta. Brožovaná publikace seznámí čtenáře s průběhem a okolnostmi bitvy. Kniha bude na místě ke koupi za 250 Kč.

Od 14:00 čeká na návštěvníky akce ukázka velké vojenské jednotky, o hodinu později pak vypukne bitva mezi švédskou a císařskou armádou. „Stejně jako před 377 lety, i letos bude platit známé pořekadlo „Dopadneš jako Kec u Jankova“ – když Švédové pod vedením generála Torstensona rozdrtí císařské vojsko, císařský polní maršál Götz padne a polní maršál Hatzfeld bude zajat,“ dodává Lenka Kavková ze spolku Jankovští žoldáci.

Večer můžete v jankovském sále navštívit Šermířský ples. Historický oděv není podmínkou. Organizátoři plesu chystají zábavné vystoupení a soutěže, nebude samozřejmě chybět tanec a dobrá zábava.

Aktuality a další informace najdete na www.bitvaujankova.cz, ve facebookové události Bitva u Jankova 1645 nebo na www.blanik.net. Akce se bude konat za každého počasí, s přihlédnutím k aktuálním epidemiologickým opatřením a hygienickým nařízením. Vstupné – vyjma Šermířského plesu – je zdarma.

Akci pořádá obec Jankov a spolek Jankovští žoldáci ve spolupráci s Císařským regimentem a městem Votice, za podpory Středočeského kraje a turistické destinace Kraj blanických rytířů.

Kontakty

Kontakt pro média:
Ing. Lenka Kavková
Jankovští žoldáci, z. s.
t:774 685 030
e-mail: jankovsti.zoldaci@seznam.cz