Tvrz Kamberk


Tvrz stojící na břehu Kamberského rybníka byla postavena na konci 13. století jako správní a obranná budova oblasti těžby zlata.
Tvrz v Kamberku

Tvrz Kamberk

Tvrz stojící na břehu Kamberského rybníka byla postavena na konci 13. století jako správní a obranná budova oblasti těžby zlata. V období husitských válek tvrz zpustla a znovu obydlena byla později v 16. století. V roce 1785 byla tvrz přestavěna na faru, která byla po požáru roku 1869 obnovena. Po posledním požáru roku 1998 se tvrz dostala do ruky soukromého majitele, který ji postupně od roku 2001 rekonstruuje.

Praktické informace

Otevírací doba

Tvrz je veřejnosti nepřístupná.

Cena vstupného

Délka prohlídky

Další praktické informace

Více informací

Podle pověsti vede ze sklepení kamberské tvrze podzemní chodba do nedaleké zříceniny hradu Šelmberka. Touto chodbou se občas vydává na své výpravy do okolí Šelmberská bílá paní. Ta je výjimkou mezi bílými paními na našich hradech, které jsou většinou považovány za hodná strašidla. Podle zkazek to byla za svého života nešťastně zamilovaná dcera hradního pána, která si nemohla vzít toho, koho milovala. Po své smrti se v závisti nad štěstím druhých rozhodla, že když jí byla láska odepřena, nedovolí ani nikomu jinému se mít lépe. Proto se na hrad nebo v jeho okolí nedoporučuje chodit milencům, pokud nechtějí ještě tu noc zemřít, nebo osamoceným zamilovaným lidem přijímat od bílé paní jakékoliv věci. Ty se totiž mohou stát příčinou společné smrti obou zamilovaných.

Kontakty

Tvrz Kamberk 
Kamberk, Louňovice pod Blaníkem 257 06
e-mail: info@kamberk.eu
web: www.kamberk.eu
GPS: 49.5950000N, 14.8380556E

Související informace: