Svět kostiček a panenek


Nechte se zlákat k prohlídce stovek exponátů z legendární české stavebnice Seva a obdivujte sbírku uměleckých panenek na zámku ve Zruči nad Sázavou.
Svět kostiček a panenek na zámku ve Zruči nad Sázavou

Svět kostiček a panenek

Nechte se zlákat k prohlídce stovek exponátů z legendární české stavebnice Seva s třešničkou na dortu v podobě zvířat z projektu Seva Noemova archa a obdivujte sbírku uměleckých panenek, mezi nimiž vynikají ručně modelované voskové panenky z 18. století. Podkroví zručského zámku – to je doslova dětský ráj, který ale potěší i velké a ve kterém zapomenete na čas i starosti. 

Praktické informace

Otevírací doba

Duben a říjen, svátky: So a Ne 9–11:30, 12:30–17 h
Květen–září: denně: 9–11:30, 12:30–17 h
Mimo sezónu po domluvě na tel.: 327 531 329

Cena vstupného

Dospělí: 70 Kč, děti od 3 let, studenti a senioři: 50  Kč, rodina: 190 Kč

Délka prohlídky

45 min.

Další praktické informace

Zámek Zruč nad Sázavou nabízí tyto expozice a zajímavosti:

Zámecký park v anglickém stylu
Setkání s „králem železnic“ Janem Schebkem
Unikátní hrající orchestrion, obrazová sbírka rodiny Korffu
Zámecká kaple, věž a dobová koupelna
Malý a velký zámecký okruh
Svět kostiček a panenek
Muzeum Od verpánku k Baťovi
Zámecká galerie
Vodácké muzeum
Příběh řeky Sázavy
Kolowratská věž

a romantický zámecký park s naučnou stezkou

Více informací

Část prostorově rozměrné expozice představí běžné tovární sety i unikátní vlastní tvorbu Petra Šimra, sběratele a majitele kompletního sortimentu stavebnice Seva a dalších výrobků Kovozávodu Semily (dnes výrobce Seva spojuje), designera, stavitele a držitele tří českých rekordů. „Vystavené exponáty vás přesvědčí, že ze Sevy lze postavit takřka vše – čtyřicet osm centimetrů velkou vosu nebo šedesáticentimetrovou vážku, ale i družice nebo raketoplány,“ říká Petr Šimr. Myslet si, že Seva je pouze pro chlapce, by byl omyl. Stavebnici růžová mimořádně sluší, třeba na kuchyňském vařiči nebo kočárku. Nejen děti potěší herní koutek. Druhá část expozice patří více než dvěma tisícům panenek. Společnost jim dělají plyšáci, k vidění jsou ale i nezbytné „panenkovské propriety“ – kočáry, koňská spřežení, hračky a také domečky. „V některých částech expozice se budete moci podívat, jak to vypadá u panenek doma, jak panenky vaří, stolují nebo odpočívají,“ popisuje sběratelka Renée Votíková. V její sbírce najdete kromě českých také panenky známých zahraničních výrobců. Herní koutek je doplněný o šaty pro princezny a prince. Přijďte si pořídit hezkou fotografii v královské róbě!

Kontakty

Svět kostiček a panenek
Zámek Zruč nad Sázavou
Zámek 1, Zruč nad Sázavou 285 22
tel.: 327 531 329
e-mail: infocentrum@mesto-zruc.cz
web: www.zamek-zruc.cz
GPS: 49.7444133N, 15.1016014E

Související informace: